Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Genetyczne usuwanie toksyn z ziemniaków

Badania te doprowadziły do wyizolowania grupy genów odpowiedzialnych za produkcję tych trujących substancji mogących prowadzić do podrażnienia jelit oraz jednego geny, który zawiaduje aktywnością całej tej grupy.

Odkrycie, opisane w prestiżowym magazynie ”Science” pokazuje, że związki z grupy SGA pozostały w ziemniakach pomimo lat hodowli i selekcji odmian, podczas gdy tak wiele innych niekorzystnych związków (pogarszających smak i właściwości odżywcze) już się udało z udomowionych warzyw i owoców usunąć. Toksyny SGA (choć w już w niskich stężeniach) pozostają wciąż obecne w ziemniakach i innych warzywach z rodziny psiankowatych, takich jak zielone i czerwone pomidory oraz bakłażany.

Dzisiaj większość przypadków zatrucia SGA skutkuje bólami żołądka Lub głowy, jednak w nowożytnej historii rolnictwa notowano również przypadki śmiertelne związane z działaniem tych toksyn.

Międzynarodowy zespół naukowców wyizolował 10 genów odpowiedzialnych za produkcję SGA w psiankowatych. Dokonano tego na drodze analizy porównawczej genów ziemniaków i pomidorów. Stwierdzono, że za działanie całej tej grupy genów odpowiada jeden gen, nazwany GAME24. Usunięcie, na drodze inżynierii genetycznej, genu GAME24 poskutkowało 74 – krotnym spadkiem poziomu toksyn SGA. Stwierdzono, że GAME24 odgrywa krytyczną rolę w środkowym etapie syntezy SGA i bez niego synteza ta jest blokowana.

Pozostaje pytanie, jakie będą inne skutki usunięcia genu GAME24 z psiankowatych, czy to na drodze hodowli, czy na drodze inżynierii genetycznej. Obecność toksyn SGA może wpływać na to, że rośliny psiankowate są mniej atrakcyjne dla szkodników.

Autorzy tego badania to naukowcy z Weizmann Institute of Science (Izrael), z CSIR-Narodowego Laboratorium Chemicznego (Indie) i Ośrodka Badawczego Uniwersytetu w Wageningen (Holandia).

Słowa kluczowe: warzywa, GMO, pomidory, ziemniaki
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE