Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Osy zamiast pestycydów

2013-01-15 09:37

Niesamowity rozwój gospodarki w ciągu ostatnich lat - w tym rolnictwa - doprowadza Brazylię na trzecie miejsce na świecie pod względem wielkości eksportowanych towarów rolnych. Związku z tym Brazylia wyprzedziła Stany Zjednoczone w wykorzystywaniu pestycydów. Są one stosowane na ogromną skalę, by chronić uprawy przed szkodnikami. Zużywa się miliony hektolitrów chemikaliów – sprzedaje się ich rocznie za ponad 7 mld dol.

Tak wielka zależność od pestycydów ma oczywiście negatywne skutki dla środowiska oraz ludzi. I właśnie ten stan rzeczy postanawia zmienić trójka absolwentów Escola Superior de Agricultura Luiz de Queiroz. W 1999 r. założyli Bug Agentes Biologicos - podaje forsal.pl.

Wymyślili metodę ochrony uprawy przez owady z rodzaju kruszynek (Trichogramma galloi). Główną zaletą tej osy jest to, że składa swoje jaja w jajach szkodników upraw, a chwilę później jej larwy zjadają swoich gospodarzy.

Niestety nie można rozrzucić larw kruszek na polu, bo zostaną zjedzone przez mrówki. Założyciele firmy wymyślili specjalny pojemnik. Jego zewnętrzna powłoka pozwala owadom na wyfrunięcie z niego, za to nic nie może dostać się do środka. Taki pojemnik w kształcie sześcianu z 2 tys. larw stawia się na polu i czeka aż dorosłe kruszki z niego wylecą (na hektar potrzeba 50 tys. os).

Po ponad dekadzie działalności można powiedzieć, że się opłacało. – Tylko w ostatnich dwóch latach nasze osy ochroniły uprawy trzciny cukrowej o powierzchni 0,5 mln ha – mówi Alexandre de Sene Pinto. O Bug Agentes Biologicos stało się też głośno. Firma trafiła na ubiegłoroczną listę najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw świata – zajęła miejsce 33 - przypomina forsal.pl.

– Co jest naszym celem? Chcielibyśmy, by brazylijscy rolnicy przestali używać pestycydów. Chcemy przejąć te 7 mld dol. – rzuca Francisco Jardim.

Słowa kluczowe: osy, pestycydy, brazylia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE