Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Pijemy mniej soków

Z badań Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych wynika, że w 2011 roku w UE spożycie soków i nektarów wyniosło 10,7 mld litrów i było wyższe o 2,2 proc. wobec 2010 roku. Szacuje się, że w 2012 wielkość ta spadnie w stosunku do poprzedniego roku i wyniesie około 10,3 mld litrów - taki poziom konsumpcji jest prognozowany do roku 2017.

W krajach UE konsumenci najchętniej kupują 100-proc. soki owocowe, a na drugim miejscu znajdują się nektary (zawierające pomiędzy 25 a 99 proc. zawartości soku). Najpopularniejszym smakiem soków i nektarów w UE jest pomarańczowy (ponad 38-proc. udział w rynku), często kupowane są mieszanki soków owocowych (ok. 20 proc.) i sok jabłkowy (ok. 13 proc. rynku). Znacznie mniej popularne są soki brzoskwiniowy i ananasowy.

Rynek europejski jest największym regionalnym rynkiem soków i nektarów z owoców i warzyw na świecie, konsumującym 27 proc. światowej produkcji. Liderem w spożyciu soków owocowych są Niemcy - 26 proc. całkowitego unijnego rynku soków i nektarów (2,7 mld litrów). Kolejne miejsca zajmują: Francja, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Włochy.

Rynek soków i nektarów w Polsce w 2011 r. wyniósł około 723 mln litrów. W stosunku do 2010 r. spożycie spadło o 10,8 proc. Polacy preferują smak pomarańczowy (ok. 25 proc. sprzedaży soków), smaki warzywne, w tym marchwiowy (21 proc.), smak jabłkowy (14 proc.), mieszanki smakowe (12,3 proc.) oraz grejpfrutowy (10,3 proc.). W Polsce spożycie soku na osobę wynosi rocznie ok. 18 litrów, natomiast w Niemczech, gdzie jego konsumpcja jest największa w UE - 38 litrów.

 

Słowa kluczowe: soki, UE, Polska, rynek soków i nektarów
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE