Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co to jest BRC?

2007-10-08 00:00

BRC jest skrótem oznaczającym British Retail Consortium, organizację skupiającą sieci handlowe w Wielkiej Brytanii, która opracowała standard dla zakładów spożywczych dostarczających produkty pod marką handlową do sieci brytyjskich hipermarketów.

Standard BRC łączy wymagania zawarte w normach serii ISO 9000, w HACCP, GMP i GHP, i definiuje jednocześnie szczegółowe wytyczne, które muszą zostać spełnione, aby zagwarantować bezpieczeństwo oraz wymagany, powtarzalny poziom jakości wyrobu gotowego. Obecna jego nazwa to: BRC Global Standard - Food (wersja 4, styczeń 2005r., wcześniej nazywany był: BRC Technical Standard and Protocol for Companies Supplying Retailer Branded Food Products). Nowa edycja obowiązuje od 1 lipca 2005 r.

BRC jest to standard opracowany w 1998 roku w Wielkiej Brytanii przez liderów British Retail Consortium i jego członków w odpowiedzi na wprowadzane reformy regulujące wymagania stawiane zakładom spożywczym dostarczającym żywność hipermarketom. Standard BRC zyskał znaczące międzynarodowe uznanie, co do treści, formy oraz przydatności systemu. Przez wiele lat przedstawiciele supermarketów audytowali systemy bezpieczeństwa żywności (GMP, GHP, HACCP) u swoich dostawców (producenci żywności) bezpośrednio przy liniach produkcyjnych. Zwracali oni szczególną uwagę na "należytą staranność" oraz spełnienie przepisów wymaganych przez prawo. Aby, wyeliminować wielokrotne i niezwykle czasochłonne audyty, wykonywane w zakładach dostarczających żywność do sieci supermarketów pod własną marką opracowano i rozwinięto standard BRC.

Celem BRC jest określenie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i jakości w zakładach produkujących żywność, która dostarczana jest do sieci supermarketów. Forma i treść Standardu są zaprojektowane tak, aby można było ocenić dostawcę w jego siedzibie (jego system operacyjny, procedury) przez kompetentnego audytora, standaryzując w ten sposób kryteria bezpieczeństwa żywności oraz monitorując procesy i procedury.

Korzyści płynące z zastosowania Standardu:

- Poprawa jakości, oraz spełnienie wymogów w zakresie bezpieczeństwa i legalności produktu, we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa
- Standard obejmuje swoimi wymogami zarówno Dostawcę, jak i Detalistę.
- Standard pozwala na ciągłą obserwację wszelkich działań i korektę wszelkich niezgodności.
- Uniknięcie częstych audytów ze strony odbiorców (zwłaszcza sieci handlowych).

Standard BRC pozwala wyeliminować czasochłonne, uciążliwe kontrole dostawców przeprowadzane przez przedstawicieli hipermarketów w celu zapewnienia dystrybuowanym produktom jednolitej jakości na zadowalającym poziomie.

Główne części standardu BRC:
- System HACCP
- System ISO 9001
- Standard środowiska zakładu
- Kontrola procesu produkcyjnego
- Kontrola produktu
- Personel

Standard BRC nie tylko sumuje wymagania zawarte w wyżej wymienionych normach ale jednocześnie definiuje szczegółowe wymagania, które muszą zostać spełnione by zagwarantować bezpieczeństwo i jednolity, wymagany pozom jakości.
Uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zgodność ze standardem BRC uwarunkowane jest spełnieniem wszystkich z 36 kryteriów zawartych w standardzie BRC.

Certyfikat przyznawany jest na jednym z dwóch poziomów:
- Podstawowym
- Wyższym
Posiadanie przez zakład certyfikatu zgodności ze standardem BRC wydanego przez jednostkę niezależną jest dla dystrybutora sygnałem, że zakład pozytywnie przeszedł szczegółową inspekcję i spełnił w sposób zadowalający wszystkie wymagania zawarte w powyższym dokumencie, a więc dostarczana żywność jest bezpieczna i zgodna z wymaganym poziomem jakości.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie www.mularski.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem