Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Dla kogo najwięcej?

2007-07-23 00:00
Według informacji PAP, na finansowanie grup producenckich w latach 2007-2013 zarezerwowano 140 mln euro, w tym 105 mln euro z budżetu Unii Europejskiej.

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków na ten cel – powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Według wiceministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, najwięcej mogą zyskać producenci owoców i warzyw, gdzie w przeciwieństwie do pozostałych grup producenckich dofinansowanie jest dwa razy wyższe. W pierwszych dwóch latach ma to być 10 proc. od wartości produkcji sprzedanej.

Podczas konferencji na temat grup producenckich (zorganizowanej w Senacie) wiceminister zaznaczył, że pomoc finansowa będzie realizowana w formie rocznych płatności, w pierwszych pięciu latach od wpisu grupy do rejestru.

ARiMR rozpoczęła już zbieranie wniosków, ale ich realizacja będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Wielkość pomocy uwarunkowana jest od wielkości sprzedaży.

W pierwszych dwóch latach ma wynosić 5 proc. wartości produkcji sprzedanej, w trzecim roku - 4 proc., w czwartym 3 proc. i 2 proc w piątym roku.

Jeżeli obroty przekroczą 1 mln euro wówczas kwota dofinansowania będzie o połowę niższa. Jednocześnie w pierwszych dwóch latach nie może być ono wyższe niż 100 tys. euro.

Ardanowski dodaje, że jeśli zainteresowanie tworzeniem grup producenckich znacznie wzrośnie, to wówczas możliwe będzie przesunięcie dodatkowych środków z innych działań PROW.

Kowalczyk zapewnił, że przyspieszenie tempa powstawania grup producentów rolnych jest dla resortu bardzo ważnym zadaniem, gdyż zorganizowanie się rolników może ustabilizować rynek i przynieść im większe dochody.

Zdaniem wiceministra rolnictwa, proces tworzenia grup producenckich uległ licznym uproszczeniom, a to za sprawą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym w 2005 roku. Wtedy to zniesiono niemal całkiem podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od nieruchomości.

Od 2006 r. producenci coraz chętniej przystępują do organizacji. Obecnie jest ich w Polsce 202 - najwięcej w województwach: wielkopolskim, kujawsko- pomorskim i dolnośląskim.

Najliczniejszą grupę zrzeszonych rolników stanowią producenci tytoniu.
Najwięcej rolników skupionych jest w grupach zajmujących się produkcją tytoniu (ponad 13 tys.), trzody chlewnej, mleka oraz zbóż i roślin oleistych.



Źródło: fresh-market.pl, za PAP i PPR
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem