Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ekologia w praktyce

2007-07-06 00:00
W dniach 3-6 czerwca bieżącego roku dwudziestu polskich naukowców, zajmujących się badaniami z zakresu rolnictwa ekologicznego wzięło udział w wyjeździe szkoleniowym do Niemiec.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był radomski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego, a główny temat szkolenia to Zakres i wyniki prac badawczych dotyczących rolnictwa ekologicznego w instytutach niemieckich Leibniz-Zentrums für Agrarlandschaftsforschung (ZALF) e. V. w Müncheberg (k. Berlina) i Institut für ökologischen Landbau (FAL) w Trenthorst (k. Lubeki).

W gospodarstwie ekologicznym podkreśla się znaczenie prawidłowo funkcjonującego płodozmianu, w którym minimum 35 proc. powinny stanowić rośliny motylkowe.

Ekologiczny model gospodarowania powiązany jest ściśle z produkcją zwierzęcą.
Mając na względzie także biodynamikę gospodarstwa priorytetem jest chów bydła, które to oprócz mleka zapewnia odpowiednią ilość nawozów naturalnych.

Wyniki produkcyjne gospodarstwa okazały się rewelacyjne. Od jednej krowy można w ciągu roku uzyskać 7300 litrów mleka, które następnie przerabiane jest we własnej mleczarni.

Przy gospodarstwie znajduje się również sklep oferujący szeroką gamę ekologicznych produktów.
W Berlinie ok. 1300 odbiorców zaopatrywanych jest w świeże produkty spożywcze z ekologicznej produkcji przez "Ekokoszyk-Brodowin".

Taka forma sprzedaży nabiera u naszych sąsiadów coraz większego znaczenia. Mimo, że stworzenie odpowiednich warunków, np. urządzenie pakowalni wyposażenie chłodni wymaga dużo pracy i nakładów finansowych, to - jak przekonują specjaliści – inwestycja opłaca się.

Pracownicy gospodarstwa, wspólnie z naukowcami z instytutu, realizują tu bardzo duży program pt. "Optymalizacja działań dotyczących ochrony przyrody z funkcjonowaniem wielkoobszarowego gospodarstwa rolnego, na przykładzie ekologicznego gospodarstwa Brodowin".

Projekt zakłada zachowanie (w jak najszerszym stopniu) walorów przyrodniczych, charakterystycznych dla tego regionu. Najistotniejsze dla naukowców jest utrzymanie siedlisk gwarantujących prawidłowy rozwój zwierząt na nich bytujących.

Dotychczasowe wyniki wskazują, że zharmonizowanie działań rolniczych bez szkody dla otaczającej przyrody jest możliwe.

Działalność instytutu polega również na prowadzeniu poletek doświadczalnych na łącznej powierzchni 150 ha. Wyniki otrzymywane przez naukowców pozwalają na wdrażanie systemowych rozwiązań



Źródło: fresh-market.pl, na podstawie CDR
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem