Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Giełda online - instytucja na miarę czasów

2007-07-23 00:00
Po raz pierwszy rolnicy będą mogli negocjować ceny sprzedaży nie tylko na targowiskach, ale i w skupie.

Taką możliwość zapewnia startująca właśnie na Warszawskiej Giełdzie Towarowej internetowa platforma przetargowa. Rolnicy liczą na możliwość wynegocjowania wyższych cen i łatwiejszy kontakt z odbiorcami.

W tym systemie skupu nie prowadzi się na razie handlu owocami i warzywami.
Nowe przepisy mają wkrótce wyregulować rynek terminowy w Polsce, co ułatwi utworzenie takiej instytucji.

Negocjacje na platformie internetowej umożliwią wypracowanie mechanizmu określania obiektywnej ceny równowagi rynkowej. Jest to zresztą jeden z warunków utworzenia giełdy online.
Spółka myśli o emisji akcji adresowanych do producentów rolnych z całego kraju. Miałoby to zapewnić środki na dalszy rozwój negocjacyjnej platformy internetowej.

Warszawska spółka e-WGT wspólnie ze zrzeszeniami branżowymi rolników rozpoczyna pilotażowy program przetargów przez Internet. Negocjacje mają dotyczyć ceny zbóż i rzepaku.

Na początek bierze w nim udział siedem elewatorów Elewarru oraz odbiorcy zbóż i rzepaku technicznego: Rola w Człuchowie i Komagra w Prudniku. Program obejmuje osiem województw.
Chęć kontraktacji na nowych zasadach zgłosiło już ponad 130 rolników i grup producenckich.

Wszyscy przeszli bezpłatne szkolenie z zakresu licytacji na platformie internetowej. Pierwszy przetarg negocjacyjny zapowiedziano na 18 lipca.

– Coraz więcej rolników jest zainteresowanych taką formą handlu, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń na szkolenia – mówi Michał Jerzak, prezes e-WGT.

– Podczas odbywającej się raz w tygodniu sesji przetargowej, producenci, którzy podpisali umowy kontraktacyjne z elewatorami uczestniczącymi w programie, będą mogli zmieniać ceny, mając jednocześnie wgląd w oferty pozostałych uczestników. Skup będzie się odbywał zarówno podczas przetargów, jak i w okresach między nimi - po wynegocjowanych na ostatniej sesji cenach, obowiązujących wszystkich dostawców z danego regionu.

Internetowy skup zwiększa wybór kontrahentów oraz stwarza możliwość ustalania wysokości ceny, w zależności od wielkości dostawy. Łatwiej jest także określić dogodny dla obu stron termin transportu.

Internetowa Warszawska Giełda Towarowa ma być wzorowana na prawdziwych, światowych giełdach tego typu.

Kilka lat temu próbowano uruchomić podobną instytucję, umożliwiającą zawieranie kontraktów terminowych na towary rolne. Plany spełzły na niczym m.in. na skutek uchwalenia w 2002 r. zbyt restrykcyjnej ustawy o giełdowym obrocie towarowym.



Źródło: fresh-market.pl, za PPR, “Rzeczpospolita”
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem