Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Minister Sawicki spotkał się z przedstawicielami przetwórni

2009-10-12 00:00

7 października w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie ministra Sawickiego z przedstawicielami zakładów przetwarzających jabłka.

Jak wynika z komunikatu prezentowanego na stronie ministerstwa  w odpowiedzi na diagnozę sytuacji w tym segmencie przetwórstwa spożywczego zaprezentowaną przez przetwórców, minister rolnictwa stwierdził, że „najbardziej istotnym problemem jest niski poziom koncentracji polskiego przetwórstwa względem odbiorców produktów finalnych, czyli operatorów detalicznych działających na rynku krajowym lub firmy pośredniczące w handlu międzynarodowym koncentratem soku jabłkowego.” I zaproponował „podjęcie działań zmierzających ku konsolidacji działających w Polsce podmiotów przetwórczych.”

Można sobie zadać pytanie jak powstanie takiego skonsolidowanego „trustu”, a więc de facto budowa monopolu przetwórczego, wpłynie na, i tak słabiutką, pozycję przetargową polskich sadowników wobec przetwórni. Czy zakłady przetwórcze bogatsze o rentę monopolową ściąganą od „operatorów detalicznych” będą skłonne podzielić się tymi dodatkowymi zyskami z sadownikami poprzez podniesienie cen skupu.

Drugie pytanie – jak zareagują na taką sytuację sieci handlowe. Może też poszukają wyjścia w konsolidacji i wzmocnieniu swojej pozycji przetargowej wobec przetwórców. Czy aby nie skończy się tym, że „skonsolidowanie podaży” koncentratu i soku jabłkowego nie doprowadzi do tego, iż sadownik będzie dostawał grosze tak jak obecnie, a za droższe soki zapłaci konsument?

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem