Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Sejm przyjął ustawę o dopłatach do malin, truskawek i pomidorów

2008-02-29 00:00

Wprowadzenie dopłat bezpośrednich do owoców miękkich - malin i truskawek oraz do pomidorów, przeznaczonych do przetwórstwa - zakłada nowelizacja ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.

Sejm uchwalił w piątek zmiany do ustawy jednogłośnie. Posłowie zaakceptowali poprawki, zgłoszone podczas drugiego czytania, które przewidują, że płatność cukrowa oraz dopłata do pomidorów przysługuje również w przypadku przekazania gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną. Ponadto przyjęto poprawkę, która zakłada, że dofinansowanie do plantacji trwałych przysługuje wtedy, gdy rolnik będzie ją utrzymywał przez kolejnych 5 lat, a nie 8 - jak obecnie.

Nowelizacja ustawy wynika głównie z konieczności adaptacji unijnych przepisów do polskiego prawa. KE wprowadziła od 1 stycznia 2008 r. dopłaty do owoców miękkich, pomidorów i roślin energetycznych. Wprowadzenie tych dopłat ma poprawić dochodowość gospodarstw rolnych, a poza tym ma ograniczyć wahania cen wynikające z kryzysów na rynku oraz przyczynić się do zwiększenia spożycia owoców.

Maksymalna kwota pomocy przyznanej rolnikowi nie będzie mogła przekroczyć 400 euro na hektar. Warunkiem uzyskania płatności przez producenta będzie podpisanie umowy z przetwórnią. W przypadku, jeśli producent jest członkiem grup lub organizacji producentów owoców miękkich, wówczas umowę zastąpi zobowiązanie do dostawy.

W przypadku pomidorów w ustawie zaproponowano, aby otrzymanie płatności nie było uzależnione od prowadzenia produkcji. Ponadto ma być wprowadzona zasada, że dopłata do pomidorów będzie przyznawana do liczby tych owoców dostarczonych do przetwórstwa w roku gospodarczym 2006/2007. Podstawą przyznania tej płatności będzie masa netto pomidorów dopuszczonych do przetworzenia.

Płatności bezpośrednie dotyczące truskawek, malin oraz pomidorów będzie przyznawać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Nowelizacja ustawy reguluje ponadto problem nadpłaty cukrowej za 2006 r. w wysokości 7,5 mln zł. Nadpłata jest powodem, dla której ARiMR wstrzymał wypłaty dopłat bezpośrednich dla ponad 60 tys. rolników, którzy uprawiali buraki w 2007 r.

Ustawa wejdzie w życie 15 marca br.
Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.

Źródło: Gazeta Wyborcza/PAP

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem