Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Szczegóły pomocy dla poszkodowanych

2007-07-10 00:00

W dniu 3 lipca bieżącego roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych, grup producentów rolnych, wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw, zatwierdzonych organizacji producentów owoców i warzyw oraz przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego.

Wsparcie dotyczy zniwelowania szkód powstałych na skutek przemarznięć w uprawach rolnych.
Przy tworzeniu programu uczestniczyły związki i organizacje rolnicze, a także banki kredytujące rolnictwo.

Pomoc będzie udzielana w następujących formach:

1. Stosowanie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych oraz poręczeń i gwarancji spłaty kredytów bankowych, udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, na których powstały szkody w związku z klęską wymarznięcia - na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 77, poz. 514).

2. Stosowanie, na podstawie wniosków kredytobiorców złożonych w bankach, prolongat spłaty rat kredytów inwestycyjnych i klęskowych udzielonych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 16, poz. 82, z późn. zm.) poprzez wydłużenie, w ramach okresu spłaty określonego dla danej linii kredytowej, okresu stosowania dopłat do oprocentowania tych kredytów przez ARiMR, w tym kredytów obrotowych do pięciu lat.

3. Podwyższenie z 35 proc. do 50 proc. dopłaty do składki ubezpieczenia upraw rolnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 98, poz. 649).

4. Stosowanie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na wniosek producenta rolnego, poszkodowanego w wyniku wymarznięć w uprawach rolnych, ulg i zwolnień w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu, w formie odraczania terminu płatności składek oraz rozkładania ich na dogodne raty, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.).

5. Stosowanie przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych ulg i zwolnień w opłatach czynszu dzierżawnego w związku z wymarznięciami w uprawach rolnych, zgodnie z przepisami art. 700 kodeksu cywilnego.

6. Stosowanie ulg i zwolnień dla rolników poszkodowanych w wyniku wymarznięć w uprawach rolnych w opłatach podatku rolnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.), a także wprowadzenie rekompensat dla gmin z tytułu zastosowanych ulg i zwolnień w podatku rolnym za 2007 r. w drodze zmiany ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.

7. Wprowadzenie zmian w zasadach ustalania dochodu z 1 ha przeliczeniowego w gospodarstwach rolnych dla celów pomocy stypendialnej i pomocy socjalnej (tj. pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych), w celu uwzględnienia utraconych przez rolników dochodów w związku z wymarznięciami w uprawach rolnych.

8. Wprowadzenie odpowiednich zmian w zasadach regulujących udzielanie wsparcia grupom producentów rolnych, wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw oraz uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw, w sytuacji zaistnienia szkód związanych z wymarznięciami w uprawach rolnych, w przypadku gdy wsparcie jest zależne od wysokości produkcji lub obrotu.

9. Stosowanie ulg i zwolnień podatkowych oraz innych form pomocy dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego, zgodnych z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5) w przypadku poniesienia istotnych strat z powodu nie dostarczenia surowca przez poszkodowanych producentów rolnych. Przepisy tego rozporządzenia wymuszają przestrzeganie dwóch kwestii:

  • pomoc ta nie może przekroczyć 200 tys. euro dla jednego podmiotu gospodarczego w okresie trzech lat budżetowych
  • pomocy tej nie można łączyć z pomocą państwa w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych.

    10. Zwolnienie w roku gospodarczym 2007 beneficjentów Działania 1.5. Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych, przetwarzających owoce i warzywa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, ze zobowiązań dotyczących realizacji umów na dostawę surowca, podpisanych uprzednio z producentami rolnymi, w przypadku nie zebrania plonów przez producentów rolnych, będących stroną umowy.

    11. Udzielanie pomocy na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).
    Łączna wysokość pomocy dla poszkodowanych gospodarstw rolnych ze wszystkich form wsparcia nie będzie mogła przekroczyć:

  • a) 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z powodu wymarznięcia w uprawach rolnych lub
  • b) 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z powodu wymarznięcia w uprawach rolnych na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

    Niektóre formy pomocy (pkt. 6 i 7) wymagają zmian odpowiednich ustaw. Prace nad nimi zostały już rozpoczęte. Pozostałe punkty mogą być realizowane. Główną formą pomocy są tzw. kredyty klęskowe.

    Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała stosowne umowy z bankami. Zapewnione są limity dopłat do oprocentowania tych kredytów. Kwota kredytu może być udzielona do wysokości oszacowanych strat w uprawach.

    Wysokość szkód oceniają powołane przez wojewodów komisje. Oprocentowanie kredytu jest zależne od redyskonta weksli. Obecnie wynosi ono 1,8 proc. Kredyty będą uruchamiane sukcesywnie, po przedłożeniu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosków przez wojewodów. 



    Źródło: fresh-market.pl, na podstawie informacji MRiRW (www.minrol.gov.pl)
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem