Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Trudne procedury

2007-07-18 00:00
W wielu sadach rolnicy zamiast paru ton jabłek zbiorą zaledwie kilka kilogramów.
Nie może być mowy o jakimkolwiek zarobku.

Sytuacja jest trudna, zwłaszcza, że sadownicy potrzebują (większych niż zwykle) nakładów na pielęgnację drzew.

Problem w tym, że gminy mają dużo więcej pracy z oszacowaniem szkód niż w roku ubiegłym. Nowy protokół jest bardziej skomplikowany. Musi zawierać takie dane jak średnie plony oraz ceny skupu z ostatnich 3 lat, a także uwzględniać koszty zbiorów.

- To nie tylko praca ale i duże koszty związane z obsługą dojazdu, koszty materiałów. - Czynniki te dodatkowo obciążyły komisje - mówi Piotr Dąbrowski sekretarz gminy Sienno. A przecież oszacowanie szkód to dopiero początek.

- Na każdy protokół muszę poświęcić parę minut. Proszę to przemnożyć przez ponad 500. Później muszę wszystko sprawdzić - dodaje Piot Dąbrowski.

Pytanie zatem po co wprowadzono takie zmiany? Zdaniem resortu rolnictwa nowy protokół szacowania strat miał uprościć pracę, a nie ją utrudnić.

Aeksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa wyjaśnia: “Wszystko polega na tym, że w tej chwili przy opinii wojewody do każdego wniosku kredytowego brana jest pod uwagę wartość obniżenia dochodu. Na pomoc w postaci kredytów suszowych rolnicy będą mogli liczyć dopiero po oszacowaniu strat we wszystkich gminach. Wsparcie w formie preferencyjnych kredytów rozpocznie się po uzyskaniu zgody Ministra Rolnictwa, ale żeby ta zgoda nastąpiła, musimy mieć szacunki strat. Tutaj w urzędzie działamy naprawdę bez zbędnej zwłoki.”

Zdaniem wielu rolników pożyczki to w obecnej sytuacji żadne rozwiązanie. Trzeba jeszcze spłacać kredyty suszowe zaciągnięte w ubiegłym roku i dwa lata temu.

Zymunt Gałek mówi: “Przesunąć kredyt suszowy - nie ma problemu, ale kiedyś to trzeba spłacić. Nam przydałoby się wsparcie na zabiegi, na opryski na cokolwiek.

Rząd wprawdzie obiecuje pomoc socjalną, ale do urzędów nie dotarły na razie żadne wytyczne w tej sprawie. Wiele gmin przyznaje również, że nie stać ich będzie na umorzenie podatku rolnego jeżeli środki na ten cel nie zostaną przyznane.



Źródło: fresh-market.pl, na podstawie TVP (Redakcja Rolna) za PPR
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem