Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Wicepremier Andrzej Lepper informuje

2007-06-26 00:00
Na konferencji prasowej w dniu 22 czerwca bieżącego roku, minister rolnictwa Andrzej Lepper omówił aktualną sytuację w rolnictwie.

Poinformował m.in. o ustaleniach kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W związku z przedłużającymi się decyzjami Komisji Europejskiej w sprawie ostatecznego zatwierdzenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, postanowiono w ramach tego projektu uruchomić pierwsze działania.

Od 25 czerwca 2007 r. przyjmowane będą wnioski o renty strukturalne. O ich przyznanie ubiegać się mogą rolnicy po 55. roku życia, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Od chwili złożenia wniosku ARiMR ma 40 dni na jego rozpatrzenie i wydanie decyzji o spełnieniu warunków danego wnioskodawcy.

Świadczenia przewidziane są dla rolników, którzy przekażą gospodarstwa rolne o powierzchni użytków rolnych co najmniej 3 ha, a w przypadku gospodarstw położonych w woj. śląskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim minimum 1 ha.

Po otrzymaniu postanowienia, rolnik będzie musiał w najbliższym półroczu udokumentować przekazanie gospodarstwa i zaprzestać działalności rolniczej. W ciągu kolejnych 30 dni ARiMR wyda decyzję o przyznaniu świadczenia.

Szczegóły dotyczące rent strukturalnych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. nr 109, poz. 750 z dnia 20.06.2007 r.).

Kolejnym, planowanym krokiem jest uruchomienie procesu składania wniosków (od 1 sierpnia bieżącego roku) na zalesianie gruntów rolnych.

Z kolei od 1 września 2007 r. będzie można wnosić podania w ramach działania “młody rolnik”.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper odniósł się także do problemu definicji wódki oraz dopłat do upraw malin i truskawek.

Poinformował również, że nie ma w chwili obecnej problemu tzw. świńskiej górki. Przypomniał, że już przed paroma miesiącami opracowano projekt wieloletnich umów kontraktacyjnych. Resort rolnictwa nie może go jednak wprowadzić, gdyż dotyczy on swobody działalności gospodarczej.

Umowy tego typu mogą być zawierane między producentami a przetwórcami.
Zdaniem Andrzeja Leppera, długofalowym rozwiązaniem problemów rynku wieprzowiny może być rozwój produkcji biopaliw.

Popularyzacja tego sektora umożliwi skierowanie znacznie większych ilości zbóż do przerobu na biokomponenty, a nie na pasze.



Źródło: fresh-market.pl, na podstawie informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (http://www.minrol.gov.pl/)
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem