Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Zdrowa dieta źle wpływa na środowisko

2013-02-18 08:11

Po analizie nawyków żywieniowych około 2.000 dorosłych francuzów i emisji gazów cieplarnianych generowanych przez produkujące roślin, ryb, mięsa, drobiu i innych składniki, naukowcy doszli do wniosku, że powszechnie przyjęte zasady zdrowego odżywania są niekoniecznie dobre dla naszej planety.

Szacuje się, że produkcja żywności - w tym wykorzystania maszyn rolniczych i transportu - jest odpowiedzialna za 15 do 30 procent emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwiniętych, piszą autorzy w The American Journal of Clinical Nutrition.

Francuscy naukowcy zidentyfikowali 400 najczęściej spożywanych pokarmów, a następnie sprawdzili w bazie danych, ile gramów dwutlenku węgla powstaje przy produkcji 100g produktu. Pod uwagę wzięto wszystkie etapy "cyklu życiowego" artykułu, łącznie ze sposobem przygotowania w kuchni. Pominięto tylko etap transportu ze sklepu do domu.

Okazało się, że na 100g mięsa przypadało 1600g CO2, a to ponad 14 razy więcej niż w przypadku owoców czy warzyw oraz ok. 2,5 razy więcej niż dla ryb, drobiu czy jaj. Gdy naukowcy przeanalizowali emisję dwutlenku węgla w przeliczeniu na 100 kilokalorii produktu, z emisją rzędu 857g CO2 mięso nadal znajdowało się co prawda na pierwszym miejscu, lecz od warzyw i owoców nie dzieliła go już taka przepaść jak wcześniej. Z 14 razy różnica spadła bowiem do ok. 3 razy.

Francuzi zauważyli, że gdy wzięło się pod uwagę ilość gazu cieplarnianego na 100 kcal, warzywa i owoce dorównywały drobiowi czy jajom, wypadały za to gorzej od produktów bogatych w skrobię, słodyczy, słonych przekąsek, nabiału oraz tłuszczów. Naukowcy stwierdzili, że przy diecie najkorzystniejszej zdrowotnie - obfitującej w ryby, warzywa i owoce - emisja CO2 jest taka sama, jeśli nie większa, co przy niezdrowej diecie obejmującej sól i słodycze.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE