Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

UV i ultradźwięki mogą odkażać żywność

Bakteriobójcze działanie fal UV znane jest oczywiście od dawna. Wspomniane badania sprawdzały natomiast jak skuteczne jest takie naświetlanie (i działanie ultradźwiękami) na produkty spożywcze, które można spożywać w stanie surowym, i które w sprzedaży pojawiają się w postaci „gotowe do spożycia” (ready to eat).

Na próbkach używanych do badania wysiano cztery rodzaje bakterii: Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), Salmonella enteritidis (przyczyna salmonellozy), Staphylococcus ureus (gronkowiec złocisty) i Listeria innocua (przyczyna bardzo groźnej listeriozy, w której 30 proc. przypadków jest letalny). Drobnoustroje te wybrano ze względu na fakt, że ich występowanie w otoczeniu człowieka jest powszechne. Patogeny te łatwo też mogą się dostać na produkty spożywcze typu ready to eat.

We wspomnianych badaniach stwierdzono, że lepiej działanie światła UV i ultradźwięków sprawdzało się w przypadku sałaty niż truskawek. Nie mniej w przypadku obu rodzaju próbek notowano zadowalające wyniki jeśli chodzi o niszczenie bakterii. Stwierdzono także, że przy ograniczeniu czasu stosowania UV i ultradźwięków do 45 min. na próbkę nie dochodziło do widocznych zmian w barwie próbek. Przy czasie wydłużonym do 60 min. zmiany w barwie były zauważalne, ale niezbyt duże.,

To obiecujący rezultat, gdyż pozwala myśleć o zastosowaniu badanych metod odkażania w przemysłowym przygotowywaniu żywności typu „gotowe do spożycia”. Wdrożenie opisanych metod pozwoli z pewnością zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zatruć pokarmowych, których sprawcami mogą być wspomniane wyżej bakterie. Przypomnijmy, że kryzys, jaki w 2011 roku uderzył w rynek warzywny (głównie ogórków, pomidorów i sałaty, a potem kiełków) był pochodną właśnie zatruć bakterią E. coli.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE