Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kiwi zamiast kawy

2013-08-30 10:27

To może być recepta dla osób, które wróciły z wakacji i nie mają szans na kolejny urlop, a czują, że ich baterie znów się rozładowały. Dwa owoce kiwi dziennie przydadzą energii, zapewniają uczeni z University of Otago w Nowej Zelandii.

Naukowcy zaprosili do badań kilkadziesiąt osób, w których diecie nie było dostatecznej ilości warzyw i owoców i które nie dostarczały sobie odpowiedniej ilości witaminy C.

Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna miała jeść dwa, a druga pół owocu kiwi dziennie. Pod koniec tej diety, u uczestników spożywających najobfitsze porcje owoców odnotowano znacznie wyższe wskaźniki zwiększonej siły fizycznej i psychicznej oraz lepszej odporności na stres i osłabione objawy depresji.

Skąd taki efekt? Uczeni sądzą, że to dzięki witaminie C, której duże ilości znajdują się w opisywanych owocach. Witamina C zwiększa poziom energii poprzez poprawę funkcji jej absorpcji i wydatkowania, szczególnie w mózgu.

Sto gramów kiwi zawiera w około 93 mg witaminy C, ponad dwukrotnie więcej niż sok z cytryny, którego taka sama ilość zawiera około 39 mg.

Słowa kluczowe: kiwi, witamina c, badania
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE