Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

To przedłuża życie

2013-07-12 13:39

Stosowanie się do eksperckich rekomendacji dotyczących pięciokrotnego serwowania sobie porcji warzyw i owoców dziennie przedłuża życie. W badaniach potwierdzających związek między sposobem odżywiania się a długowiecznością wzięło udział niemal 72 tysiące osób w wieku 45 - 83 lat.

W ramach wspomnianych testów uczeni z Karolinska Institutet w Sztokholmie przeanalizowali poziom spożycia warzyw i owoców na podstawie odpowiedzi zawartych w dokładnym kwestionariuszu dotyczącym sposobu odżywiania się uczestników. Następnie monitorowali zdrowie badanych przez 13 lat. W tym okresie zmarło ponad 11 tysięcy respondentów.

Uczeni odkryli, że osoby nie przestrzegające zaleceń dietetycznych co do dziennej ilości porcji warzyw i owoców żyją krócej niż ci, którzy respektują te rekomendacje. Okazuje się, że uczestnicy jedzący pięć porcji warzyw i owoców mogą liczyć na życie dłuższe średnio o trzy lata w porównaniu do pozostałych.

Obliczono również, że osoby unikające warzyw i owoców żyją przeciętnie o 19 miesięcy krócej niż ci, którzy serwują sobie te produkty raz dziennie i o 32 miesiące krócej w porównaniu do ludzi sięgających po wspomniane artykuły trzy razy dziennie.

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition.

Słowa kluczowe: życie, żwyność, zdrowa dieta, owoce, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE