Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Warzywa z fabryki bez pestycydów

2013-10-09 15:56

W "fabryce" warzywa są uprawiane piętrowo, między każdym poziomem jest 40 cm. Pięter może być nawet 20. Korzenie roślin są umieszczone w wełnie mineralnej nasączonej roztworem nawozów. Ciekawostką jest, że woda używana do podlewania znajduje się w obwodzie zamkniętym - więc nic się nie marnuje.

Te super-szklarnie zaczynają podbijać kraj "kwitnącej wiśni". Wydajność ich jest dwu-, a nawet trzykrotnie większa od tradycyjnej uprawy. Mogą przynosić zbiory kilka razy do roku. W takim przypadku rentowność produkcji może być o wiele większa. Również powierzchnia uprawy jest znacznie mniejsza od tradycyjnych sposobów.

Przykład:

Aby dostarczy mieszkańcowi Bydgoszczy codziennie 200g sałaty lub truskawek, wystarczy "super-szklarnia" o powierzchni 200 na 200 metrów.

Koszt uprawy jest obniżony dzięki zastosowaniu oświetlenia LED - każdy poziom uprawy jest jednakowo oświetlony.

W przeciwieństwie od zwykłej szklarni, uprawa w super-szklarni jest izolowana. W ten sposób można pięciokrotnie podnieść poziom dwutlenku węgla wokół liści roślin. Dodatkowo hermetyczna izolacja zapobiega chorobom roślin i nie pozwala przedostać się szkodnikom do uprawy. Warzywa są higieniczne i po zbiorach mają mniej zarazków niż komercyjne warzywa - nawet po dokładnym umyciu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE