Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Prognoza produkcji owoców w 2008 roku

2008-07-11 00:00

W początkach miesiąca lipca (7 lipca) łatwiej o dokładniejszą prognozę zbiorów owoców w naszym kraju. Pozwolę sobie podkreślić, że ta prognoza pokrywa się z moją wcześniejszą prognozą, przedstawioną w początkach czerwca tego roku.

Moja aktualna prognoza produkcji ważniejszych gatunków owoców przedstawia się następująco:

Gatunki  Prognoza w tys. ton  Produkcja w 2007 roku wg GUS w tys. ton 
jabłka 2300 – 2400 1040
gruszki 30 - 40 31
wiśnie 130 - 150 110
śliwki 80 - 90 54
czereśnie 35 - 45 20
truskawka 180 - 190 175
malina 65 - 75 56
porzeczka czarna 110 - 120 103


Moim zdaniem dane GUS były zaniżone w stosunku do jabłek, śliwek, czereśni i gruszek, a zawyżone dla owoców truskawki. Trzeba jeszcze przypomnieć, że w roku 2007, na skutek szkód przymrozkowych, była niższa produkcja owoców. Pragnę zaznaczyć, że rozróżniam produkcję od zbiorów owoców. Do produkcji zaliczam wszystkie wyprodukowane owoce, zaś do zbiorów tylko zebrane owoce do sprzedaży lub użytku w gospodarstwie.
 
W roku bieżącym, z wyjątkiem grusz, bardzo obficie kwitły drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny truskawki. Zapowiadała się rekordowa produkcja owoców, tak sądziło wielu ekspertów. Tak jednak nie jest. Wystąpiły bardzo silne opady zawiązków owocowych z powodu chłodnych nocy z chłodnymi opadami w okresie kwitnienia roślin. Inne powody niższej produkcji to silniejsze występowanie chorób i szkodników, szkody gradowe oraz susza powiązana z wysokimi temperaturami powietrza.
 
Przedstawiam szczegółowy komentarz do omawianych gatunków.

Jabłka. W tym roku produkcja jabłek mogła przekroczyć granice 2,5 mln ton, czyli więcej niż w normalnym roku. Na skutek silnego porażenia drzew przez parcha i mączniaka jabłoni, szkody gradowe i suszę, produkcja może być niższa co najmniej o 10 proc. Także z tych powodów wyższy będzie udział jabłek przemysłowych, szacuję na 55-60 proc. Może zabraknąć jabłek wysokiej jakości do całkowitego wypełnienia wszystkich przechowalni i chłodni. Ze wstępnej prognozy można wnioskować, że w krajach zachodniej Europy produkcja jabłek może być niższa o około 15 proc. Istotnie niższe zbiory jabłek będą na Białorusi, natomiast na Ukrainie podobne, jak w roku ubiegłym. W Rosji, na skutek ubiegłorocznej suszy, tegoroczna produkcja jabłek może być niższa o 20-30 proc.

Gruszki. W tym roku będzie istotnie niższa produkcja gruszek w stosunku do normalnych zbiorów (około 60 tys. ton). Główne przyczyny to słabsze kwitnienie drzew i bardzo silny opad zawiązków owocowych. Podobnie jest w Holandii i Belgii. W związku z tym można się spodziewać relatywnie wysokich cen skupu gruszek. 

Wiśnie
. Nie będzie rekordowych zbiorów owoców tego gatunku. Bardzo silny był opad zawiązków, a nie opryskane drzewa przeciw chorobom są silnie porażone przez moniliozę i drobną plamistość liści. Mimo bardzo obfitego kwitnienia drzew, przewiduję produkcję na poziomie 130-150 tys. ton. Niepewny jest zbiór wszystkich owoców z powodu braku siły roboczej. W tym roku zdecydowanie mniej wiśni jest w Serbii i nieco mniej w Niemczech i na Węgrzech. W tych dwóch krajach ceny skupu są bardzo różne, w Niemczech wahają się od 0,45–0,55 a na Węgrzech 0,45, zaś w Serbii (mrożonki) i 0,34 (koncentrat ) euro/kg. 

Śliwki
. Dobrze zawiązały wczesne odmiany śliw, natomiast słabo, a nawet bardzo słabo późne odmiany, w tym Węgierka Zwykła. Produkcja owoców może być nieco niższa. Na Węgrzech mogą być istotnie wyższe zbiory śliwek. W Niemczech przewiduje się normalne zbiory, a ceny skupu za wczesne odmiany wahają się od 1,6 – 1,9 euro/kg. 

Czereśnie. W tym roku produkcja czereśni może być nieco wyższa niż w latach z normalnymi plonami. Przybyło wiele nowych sadów, ale także silny był opad zawiązków. Ceny skupu za wczesne i drobnoowocowe odmiany wahają się od 3 – 4, a za wielkoowocowe powyżej 6 zł/kg. W Niemczech cena skupu za 1 kg czereśni średnicy powyżej 26 mm wynosi około 3 euro/kg. 

Truskawka. Moim zdaniem zeszłoroczna produkcji owoców truskawki wahała się od 150 do 160 tys. ton. Tegoroczna produkcja mogła przekroczyć granicę 200 tys. ton, gdyby nie długotrwała susza w okresie dojrzewania owoców. Produkcję na poziomie 180 – 190 tys. ton można uznać za wysoką w obecnych warunkach w naszym kraju. Na skutek spadku opłacalności produkcji owoców oraz braku pracowników do zbioru owoców, można się spodziewać spadku, zarówno powierzchni plantacji jak i produkcji owoców. Tegoroczna cena skupu odszypułkowanych owoców wahała się od 3,- do 3,5 zł/kg, pokrywając koszty produkcji. W tej cenie koszty zbioru owoców (około 1 zł/kg) stanowiły 30 proc. Nieco korzystniejsza relacja była przy produkcji owoców deserowych i wynosiła około 25 proc. Warto jeszcze dodać, że większość zakładów przetwórczych produkujących mrożonki i koncentraty, skupiły więcej owoców niż w roku ubiegłym. Mniejszy był deficyt pracowników do zbioru owoców. 

Malina. Jak się wcześniej spodziewano, produkcja owoców maliny może być istotnie wyższa niż w ubiegłych latach. Świadczy o tym także większy skup niż w ubiegłym roku. Odnosi się to do letnich odmian. W początkowej fazie skupu, cena za owoce przemysłowe wahała się od 3,0 do 3,5 i szybko się podniosła do poziomu 4,0 – 4,5 zł/kg. Biorąc pod uwagę aktualną cenę mrożonek, cena skupu świeżych owoców, ale wysokiej jakości, może się wahać od 5,0 – 5,5 zł/kg. Przy takiej cenie nasze mrożonki mogą konkurować z serbskimi mrożonkami, np. na niemieckim rynku. Wysoki jest koszt zbioru owoców – 1,5-2,0 zł/kg. Stanowi to 37-45 proc. aktualnej ceny skupu (4,0 – 4,5 zł/kg) W Serbii ceny skupu 1 kg owoców maliny wynoszą 2,3 euro. Były to za wysokie ceny i Serbowie mają problemy ze zbytem owoców i mrożonek. 

Czarna porzeczka. Także nie będzie rekordowych zbiorów owoców porzeczki czarnej, czyli około 140 tys. ton. Ze względu na silny opad zawiązków oraz duży udział starych plantacji porażonych przez choroby i szkodniki, w porównaniu z rokiem 2007 wzrost produkcji może się wahać od 10-20 proc. Jest to produkcja na średnim poziomie, ale wystarczająca na potrzeby rynku europejskiego. W tym roku cena skupu może wynieść co najmniej 2,5 zł/kg. Sądzę, że wzrośnie do 3,0 zł/kg. Jest to cena, która zachęci producentów do prowadzenia istniejących plantacji. Taka cena nie będzie zachętą do zakładania nowych plantacji towarowych. Na razie nie są potrzebne w naszym kraju. Cena skupu 1 kg owoców wynosi na Węgrzech 0,58 – 0,65, a w Niemczech 0,65-0,75 euro/kg. 

Za 4-6 tygodni przedstawię bardziej dokładną prognozę zbiorów jabłek i gruszek w kraju i na świecie. 

Lublin, 7.VII.2008 r.            

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Źródło: TRSK

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem