Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Para wodna jako herbicyd

Para wodna od ponad 100 lat znajduje zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. W szczególności jako środek w ochronie roślin przed wszelkiego rodzaju chwastami. Parzenie całkowicie likwiduje wszystkie chwasty w glebie, jak i ich nasiona. Zarówno w uprawach polowych, jak również szklarniowych. Wynikiem zawsze jest gleba wolna od chwastów i gotowa do sadzenia lub siewu.

Badania przeprowadzone w różnych ośrodkach naukowych w Niemczech pokazały, że po użyciu powierzchniowym pary wodnej (głębokość 5 – 10 cm) o temperaturze 90 st. Celsjusza, można uprawiać takie warzywa jak rukola lub sałata bez problemu chwastów przez cały okres uprawy. Efekt anty-chwastowy był stuprocentowy. Poza tym ta metoda ochrony pokazała dodatkowe zalety. Już w ciągu 2 – 3 tygodni odnotowano znaczący wzrost główek sałaty i rukoli, a końcowy plon był wyższy od porównawczego z uprawy chronionej herbicydami.

Niemiecka firma MSD z Durbach zajmuje się konstruowaniem i produkcją maszyn do parzenia gleby. Są to zarówno mniejsze urządzenia, na przykład do szklarni, jak i większe systemy przeznaczone do upraw polowych.

MSD ma w swojej ofercie na przykład traktor z urządzeniem, które parzy jednorazowo 20 metrów kwadratowych gleby na 5 minut. Po takim pięciominutowym zabiegu całość jest przemieszczana w kolejne miejsce. W ofercie MSD są też roboty, które automatycznie i bez nadzoru przeprowadzają proces parzenia gleby. Montowane są one na ciągnikach. Trzy dysze wprowadzają parę na głębokość 6 cm i po około 5 – 6 minutach podnoszą się nieco i cała jednostka przetransportowywana jest dalej, a proces parzenia jest kontynuowany. Według opinii użytkowników 0,5 hektara gleby pod uprawę rukoli można „sparzyć” w ciągu 12 godzin. Firma MDS szczyci się ponad 55 – letnim doświadczeniem.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE