Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Belgia – spadają ceny truskawek

„Podaż i popyt” – tak Miguel Demaeght, kierownik sprzedaży owoców w BelOrta, wyjaśnia niedawny spadek cen truskawek. Po stronie podaży w grę wchodziło kilka czynników. „Na rynku wciąż są rozsądne ilości hiszpańskich truskawek. Nie w Belgii, ale w krajach, do których obecnie zwykle eksportujemy”.

Zbieg okoliczności
Jednak zarówno w Belgii, jak i w Holandii różne systemy upraw zbiegały się bardziej niż w innych latach. Miguel uważa, że ​​przyczyną tego było nieogrzewanie szklarni w zimie. „Istnieje wiele upraw, które powinny już osiągnąć szczyt produkcji, ale weszły do ​​produkcji później – dopiero w kwietniu. Ten szczyt jest zatem również późniejszy i zbiega się z innymi systemami upraw”. Spadek cen nie ogranicza się również do truskawek, mówi Miguel; spadają również ceny warzyw.

Popyt
Według Miguela nie ma nic dziwnego w obecnym popycie. Ferie, najpierw w Belgii i Niemczech, a teraz w Holandii, generalnie nie wpłynęły zbytnio na rynek. „W zeszłym miesiącu ktoś gdzieś zawsze był na urlopie, ale nie sądzę, żeby miało to duży wpływ. Mogło, ale prawdopodobnie nie w taki sposób, jaki widzimy teraz”.

Wyższe zapotrzebowanie konsumentów
Kierownik sprzedaży nie sądzi, że ten spadek cen będzie trwał; ceny aukcyjne już rosną. „Mówi się o łagodniejszej pogodzie w Hiszpanii, która wpływa na produkcję. Ta poprawa koniunktury będzie również trochę od tego zależeć”. Uważa, że ​​niższe ceny spowodują, że spedytorzy zwrócą się bardziej do lokalnie uprawianych produktów.

„Obecnie więcej ludzi może sobie pozwolić na koszyk z belgijskimi lub holenderskimi truskawkami”. Ta niższa cena jest koniecznością dla wielu konsumentów, zauważa Miguel. Istotną rolę odgrywają również ceny w supermarketach. „Jedyne pytanie brzmi, jak szybko detaliści dostosują swoje ceny” – podsumowuje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE