Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 11 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3500 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Jabłka – temat niezmiennie gorący

Jabłka
  |   Źródło:
Nowy sezon dopiero staruje i siłą rzeczy niewiele jeszcze jest pewnych wiadomości o zbiorach. Tym gorętsze toczą się dyskusje wśród uczestników rynku.

Jaj to zwykle we wstępnej fazie sezonu jabłkowego – nie ma jeszcze pewnych wiadomości o zbiorach. Do handlu trafiają na razie odmiany wczesne, wegetacja tych późniejszych, z głównego zbioru jeszcze trwa, więc sporo może się wydarzyć. Ale wśród uczestników polskiego rynku jabłek widać napięcie i słychać gorące i namiętne dyskusje.

Główny temat – czy jabłek w zbiorze 2019 będzie bardzo mało, średnio czy dużo? I co człowiek, to opinia i nie brakuje skrajnie przeciwstawnych, choć pewne generalizacje w tym temacie widać. Zwolennicy tezy o niskich zbiorach zwracają uwagę na straty po przymrozkach i przemienność owocowania, która po obfitym roku 2018 powinna przynieść mniejsze plony. Przeciwnicy twierdzą, że przymrozki o ile zaszkodziły, to lokalnie, ale w skali kraju nie będzie to odczuwalne i jabłek znów będzie dużo. A na ceny będzie miał wpływ jeszcze ten czynnik, że wciąż są komory pełne jabłka z zeszłorocznego zbioru.

Nasz, subiektywny i opary na wyrywkowych danych pogląd na tę sprawę jest taki, że jabłek z pewnością będzie znaczne mniej niż w zeszłym roku. Ale nie znaczy to, że będzie ich bardzo mało. Może się okazać, iż jakkolwiek są sady, gdzie plony będą niskie, to w skali kraju zbiory mogą być przeciętne. Oczywiście wciąż jeszcze dużo się może wydarzyć.

Jak na razie wciąż trwa handel jabłkami z zeszłorocznego zbioru. Ceny są zróżnicowane, ale generalnie można zauważyć poprawę w stosunku do okresu wiosennego. Brakuje bowiem towaru dobrej jakości i to takie jabłko jest w lepszej cenie. Konkretne ceny można znaleźć w naszym serwisie cenowym:

https://www.fresh-market.pl/ceny/ceny_ze_skupow_i_przetworni

https://www.fresh-market.pl/ceny/ceny_owocow

Tempa nabiera handel wczesnymi jabłkami. Do Early Genevy i Papierówki dołączył ostatnio Piros. Na razie jednak to wciąż handel w małym hurcie i na targowiskach.

Podobne
Jabłka
2019-07-24 08:18
Rosja znosi zakaz importu jabłek z Białorusi
Od dziś Rosja znosi zakaz importu jabłek z Białorusi.
czytaj więcej
2019-07-23 15:20
Ceny jabłek pod specjalnym nadzorem UOKiK. Jakie kary mogą zapłacić sklepy? (projekt ustawy)
Projektowane przepisy będą miały w głównej mierze prewencyjny i odstraszający charakter. Zakup produktów rolnych lub spożywczych po cenach niższych niż ceny referencyjne będzie skutkować wszczęciem postępowania przez prezesa UOKiK, a w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej nabywcy względem dostawcy –możliwością nałożenia, w drodze decyzji, kary pieniężnej do 3% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-18 20:36
Węgry – mniejsze zbiory i kalibraż jabłek
W tym roku zbiory jabłek na Węgrzech będą niższe od ubiegłorocznych, a ponadto owoce te będą drobniejsze. Pisze o tym portal www.freshplaza.com, powołując się na węgierskie źródło infostart.hu.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-18 10:00
Ukraina – rekordowy eksport jabłek
Rekordowy eksport jabłek odnotowała Ukraina w sezonie 2018/2019, ale był to też sezon bardzo dużego importu tych owoców.
czytaj więcej
Jabłka przemysłowe
2019-07-17 18:03
Jabłko przemysłowe cieszy się wzięciem
Trwa skup przerywki, ale też wciąż jeszcze kupowane jest jabłko z zeszłorocznego zbioru. I ten, i ten towar cieszą się dużym zainteresowaniem.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.