Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 26 luty 2020. Od wczoraj dodano 3187 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kirgistan – wyższe ceny ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
W Kirgistanie, przy zmniejszeniu powierzchni sadzenia, rosną ceny ziemniaków.

W Kirgistanie w tym roku powierzchnia uprawy ziemniaków zmniejszyła się z 804 tys. hektarów do 709,9 hektarów. Pisze o tym portal Kabar w nawiązaniu do słów szefa jednego z wydziałów tamtejszego ministerstwa rolnictwa Żigitalija Żumaliewa.

Według oficjalnych danych podanych przez tego urzędnika ceny ziemniaków wynosi obecnie 7–9 somów za kg (0,39-0,50 zł/kg po obecnym kursie średnim), w ubiegłym roku w tym samym okresie ceny wynosiły 4–5 somów (0,22-0,28 zł/kg). Zmniejszenie powierzchni pod uprawami ziemniaków wiąże się właśnie z niskimi cenami tych warzyw w 2018 roku.

„Współpracujemy z rolnikami i dostawcami w tej sprawie, aby ubiegłoroczna sytuacja z ziemniakami się nie powtórzyła. Zalecamy, aby rolnicy nie ograniczali się do wysiewu jednego produktu rolnego, ale siali kilka jednocześnie. Przeprowadziliśmy szkolenia z rolnikami w terenie na ten temat, wielu z nich jest już zaangażowanych w wysiew kilku upraw jednocześnie ”, dodał Żumaliew.

Jak pisał wcześniej EastFruit, w ciągu ośmiu miesięcy 2019 roku 20 tys. ton ziemniaków zostało wywiezionych z Kirgistanu na Białoruś, ponad 10 tys. ton - do Kazachstanu, 540 ton - do Rosji. Wolumen handlu z państwami EAEU wyniósł 1,7 miliarda USD, z czego prawie 400 mln USD to eksport z Kirgistanu.

Podobne
Ziemniaki
2019-12-12 11:00
Rosja – jeszcze mniej chętnych na ziemniaki
W Rosji spadło zapotrzebowanie na ziemniaki.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-10 15:25
Ukraina – import ziemniaków wciąż bardzo aktywny
„Nikomu nie sprzedam mojego ziemniaka” - Ukraina nadal bije rekordy importu z Rosji tego warzywa, nazywanego tam „drugim chlebem”.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-12-09 12:41
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 49. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.