Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1714 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kostaryka: problemy z produkcją, wysokie ceny

  |   Źródło:
Silne opady deszczu na Kostaryce wpłynęły na ceny ananasów na europejskim rynku. Tak drogo już dawno nie było.

W 2014 roku ananasy stanowiły 23 proc. światowej produkcji owoców tropikalnych, która obejmuje również mango, awokado i papaję. Największymi na świecie eksporterami ananasów są Filipiny, Tajlandia, Kostaryka oraz Indonezji.

Większość światowej produkcji ananasów przeznaczona jest do przetwórstwa, tylko niewielka część trafia do handlu jako owoc świeży. Największym eksporterem świeżych ananasów jest Kostaryka, Stany Zjednoczone zaś są największym na świecie odbiorcą tych owoców (w 2014 roku zakupili około 586 tys. ton).

Niestety w bieżącym sezonie kostarykańscy plantatorzy ananasów borykają się z problemami produkcyjnymi związanymi z bardzo obfitymi opadami deszczu nawiedzającymi ten kraj - ulewy zniszczyły wiele plantacji ananasów, co z kolei wpłynęło na wzrost cen.

Na zwyżki cenowe ananasów w Europie ma także wpływ kurs euro, który stracił około jednej dziesiątej wartości w stosunku do dolara, przyczyniając się do wzrostu cen owoców tropikalnych. Według raportu opublikowanego przez The Grocer średnia cena detaliczna ananasów w europejskich sklepach w listopadzie 2014 roku wynosiła 6,94 dolarów za 11 kg karton owoców, natomiast w marcu 2015 roku była już na poziomie 12,38 dolarów za 11 kg karton - 78 proc. wyższa.

Szacuje się, że wielkość importu ananasów z Kostaryki w pierwszym kwartale 2015 roku, z powodu problemów produkcyjnych, spadnie o 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Eksperci twierdzą, że trudno jest przewidzieć ceny w nadchodzącym czasie, ponieważ opóźnienie we wzroście może finalnie doprowadzić za jakiś czas do nadpodaży owoców, a tym samym i gwałtownych spadków cen w okresie letnim.

 

 

 

Podobne
Kostaryka: niższy eksport bananów i ananasów
2015-03-31 12:03
Kostaryka: niższy eksport bananów i ananasów
Kłopoty produkcyjne w Kostaryce odbijają się na wielkości eksportu tych owoców, a to z kolei rzutuje na ich ceny. W Europie wyraźnie widać to zamieszanie cenowo-podażowe.
czytaj więcej
Rosyjskie sankcje to nie tylko unijny problem
2015-03-23 12:38
Rosyjskie sankcje to nie tylko unijny problem
Kto tak naprawdę zyskał a kto stracił na rosyjskich sankcjach? Sytuacja w handlu obróciła się o 180 stopni. Tegoroczny sezon jest pełen paradoksów.
czytaj więcej
Unijny rynek owoców tropikalnych
2015-03-10 11:12
Unijny rynek owoców tropikalnych
Freshfel opublikował najnowszy raport dotyczący sytuacji na światowym, w tym również unijnym rynku owoców tropikalnych.
czytaj więcej
Holenderski eksport owoców i warzyw
2015-02-25 13:47
Holenderski eksport owoców i warzyw
Holandia jest największym eksporterem warzyw na świecie, w przypadku owoców zajmuje już nie tak wysokie jedenaste miejsce.
czytaj więcej
Import owoców i warzyw w Hiszpanii od stycznia do listopada 2014 r.
2015-02-13 16:31
Import owoców i warzyw w Hiszpanii od stycznia do listopada 2014 r.
Hiszpania jest dużym producentem i eksporterem produktów ogrodnictwa, nie jest jednak samowystarczalna i niektóre gatunki owoców i warzyw także importuje.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.