Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 1648 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mieszkańcy Afryki Zachodniej mają jedną z najzdrowszych diet na świecie

  |   Źródło:
Mieszkańcy krajów takich jak Mali, Czad, Senegal i Sierra Leone prowadzą znacznie zdrowszy tryb życia niż ich odpowiednicy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, czy Kanadzie, podaje zespół naukowców w opublikowanych w The Lancet badaniach.

Zespół naukowców kierowany przez Fumiaki Imamura z University of Cambridge analizowali spożycie zdrowej żywności m. in. owoców, warzyw. Roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i ryb, jak również produktów zawierających błonnik i omega-3. Przeanalizowano także niezdrowe nawyki konsumenckie takie jak spożycie słodkich napoi, produktów zawierających wysokie stężenie nasyconych tłuszczów, sodu i mięs przetworzonych.

Okazało się, że mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej odżywiają się znacznie lepiej niż bogate kraje w Ameryce Północnej czy Europie. Ich dieta składa się bowiem z chudego mięsa, warzyw, roślin strączkowych i skrobi, a przede wszystkim z żywności mniej przetworzonej niż w krajach, które w rankingu wypadły najgorzej (USA i Rosja).

 

 

W badaniach istnieje jednak istotne zastrzeżenie. Badania analizują tylko odżywianie pod kątem jakości diety, a nie ilości spożywanego pokarmu. Zakładają one, że wszyscy dorośli badani dostarczali 2000 kalorii dziennie. W Afryce Subsaharyjskiej występuje jednak niedożywienie - w 2012 roku 24 proc. populacji była niedożywiona.

 

 

 

 

Słowa kluczowe: dieta, odżywianie, owoce, warzywa

Podobne
Pomidory, arbuz, papaja ograniczają ryzyko zachorowania na raka
2015-03-11 18:41
Pomidory, arbuz, papaja ograniczają ryzyko zachorowania na raka
Fakt, że regularne spożycie owoców i warzyw ma zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie jest znany nie od dziś. Poznając jednak dogłębnie poszczególne gatunki i ich wpływ na ludzki organizm, można dowiedzieć się znacznie więcej.
czytaj więcej
Kapusta pekińska może w chłody nas rozgrzać.
2014-01-24 13:45
Co jeść w takie mrozy?
Dietetycy przekonują, że w tak duże mrozy na naszych talerzach nie muszą pojawić się rewolucyjne zmiany. Ale są potrawy czy przyprawy, które sprawią, że będzie nam cieplej?
czytaj więcej
Koktajl typu smoothie
2014-01-21 13:51
Koktajle owocowo-warzywne zamiast wymyślnych diet?
Kapusta, jabłka, banany, awokado, różnego rodzaju owoce jagodowe – tylko je umyć, wrzucić do blendera i zmiksować, a otrzyma się wyśmienitą i naprawdę działającą kurację odchudzającą, bez zażywania cudownych pastylek.
czytaj więcej
Warzywa
2013-10-01 09:16
W Polsce coraz więcej wegetarian
Już 3,2 proc. dorosłych Polaków, czyli ponad milion osób, wykluczyło ze swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego.
czytaj więcej
Chili i warzywa mogą przedłużyć życie Źródło:dreamtimes.com
2013-09-03 09:53
Sekret długowieczności to warzywa i pasta chili
Warzywa i pasta chili - oto sekret długowieczności według ponad stuletnich mieszkanek z Tajlandii.
czytaj więcej
Truskawki
2013-06-24 12:00
Truskawki pomogą przy problemach z pamięcią
Okazuje się, że dzięki truskawkom nasz mózg starzeje się wolniej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.