Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Tu jesteś:  »  Mołdawia – ziemniaki będą drożeć

Mołdawia – ziemniaki będą drożeć

Ziemniaki
  |   Źródło:
Mołdawscy handlowcy przewidują znaczny wzrost popytu i cen ziemniaków w lutym 2019 roku, o czym informuje portal east-fruit.com.

Według przedstawicieli Związku Plantatorów Ziemniaków w Mołdawii do połowy przyszłego miesiąca ceny hurtowe wysokiej jakości ziemniaków w kraju wzrosną o 15 – 20 procent, czyli przekroczą "symboliczną" linię 7 lejów/kg, to jest 0,49 USD/kg (1,54 zł/kg).

Warto zauważyć, że krajowi producenci i sprzedawcy ziemniaków przewidywali już taki wzrost cen "drugiego chleba" w Mołdawii. Prognozy formułowano w listopadzie zeszłego roku, a do podwyżki miało dojść na początku grudnia. Ale w tamtym momencie prognoza nie była uzasadniona.

Ceny hurtowe wysokiej jakości ziemniaków w połowie grudnia pozostały na mniej więcej stałym poziomie i było to 4 - 5 lejów/, czyli 0,26 - 0,33 USD/kg (0,88 – 1,10 zł/kg po obecnym kursie średnim). W związku z tym operatorzy rynku zakładali, że do końca roku ceny ziemniaków nie zmienią się znacząco. Tak rozwinęła się sytuacja w tym segmencie mołdawskiego rynku świeżych warzyw. Biuro Statystyki stwierdziło wzrost cen ziemniaków w grudniu jedynie o 3 procent.

Stagnacja rynku ziemniaków w Mołdawii na koniec 2018 roku została przypisana przez ekspertów Związku Plantatorów Ziemniaków intensywnemu importowi na rynek mołdawski towaru ukraińskiego i białoruskiego. W związku z tym zapasy ziemniaków rodzimych w magazynach przedsiębiorstw rolnych na początku zimy były znaczące, pomimo stosunkowo niewielkiego zbioru w roku 2018 (około 360 tysięcy ton, o 20 procent mniej niż w roku poprzednim).

Jednak do połowy lutego br. zapasy mołdawskich ziemniaków na pewno się wyczerpią. Jednocześnie, według Związku Plantatorów Ziemniaków Mołdawii, mogą wystąpić trudności z importem produktów. Mołdawscy handlowcy importują stosunkowo niewielkie ilości produktów i nieregularnie, co ogranicza liczbę potencjalnych hurtowników w sąsiednich krajach gotowych do regularnej współpracy z nimi.

Podobne
Ziemniaki
2019-01-23 14:23
Ziemniaki odrobiły straty
Sytuacja na hurtowy rynku ziemniaków w Polsce jest bardzo dynamiczna. Ostatnie dni przyniosły kolejną znaczącą zmianę w cenach tych warzyw.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-01-23 10:00
W. Brytania – małe zapasy ziemniaków
Niski stan zapasów ziemniaków w Wielkiej Brytanii skłania uczestników łańcucha logistycznego do działań na rzecz ochrony tych ograniczonych zasobów, o czym pisze portal www.freshplaza.com na podstawie raportu AHDB.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-01-18 13:31
A ceny ziemniaków?
A to się porobiło. Na hurtowym rynku ziemniaków zmiany, zmiany, zmiany… Ale nie takie, jakich można się było spodziewać jeszcze w zeszłym tygodniu.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-01-15 10:00
Przegląd regionalnego rynku marchwi i ziemniaków
Ziemniaki drożały w minionym w tygodniu w Tadżykistanie, marchew w Gruzji, a oba te warzywa w Polsce, pisze w swym przeglądzie rynku regionalnego portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-01-10 13:06
Ruszyło się w handlu ziemniakami
Przed końcem 2018 roku było trochę słabiej, ale drugi tydzień nowego roku przyniósł znaczące ożywienie na hurtowym rynku ziemniaków.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.