Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1919 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – ceny ziemniaków w dół

Ziemniaki
  |   Źródło:
W Mołdawii, ze względu na import i znaczne ilości rodzimych zapasów, spadły ceny ziemniaków.

Na początku marca na krajowym rynku w Mołdawii ziemniaki luzem potaniały o średnio 0,10-0,25 lejów/kg - do 4,45-4,60 lejów/kg, czyli 0,27-2,8 USD/kg (0,99-1,02 zł/kg). Spadek cen był w pewnym stopniu nieoczekiwany, ponieważ dwa lub trzy tygodnie wcześniej mołdawscy operatorzy rynku warzyw liczyli na wzrost popytu i cen bulw w przeddzień Wielkiego Postu.

Handlowcy tłumaczą spadek cen ciągłym importem stosunkowo niedrogich ziemniaków z Białorusi i Ukrainy. Ponadto zwracają uwagę na fakt, że na rynku UE, zwłaszcza w Niemczech, znaczna liczba ofert ziemniaków wysokiej jakości pojawiła się w opakowaniach zbiorczych (workach) w atrakcyjnej - nawet biorąc pod uwagę wysokie koszty transportu - cenie 170 euro za tonę.

Biorąc pod uwagę te fakty, mołdawscy handlowcy sugerują, że w razie potrzeby będą mogli znaleźć i sprowadzić do kraju wystarczającą ilość ziemniaków przy dobrym stosunku ceny do jakości.

Jednocześnie przedstawiciele Stowarzyszenia plantatorów ziemniaków w Mołdawii twierdzą, że stosunkowo duża ilość ziemniaków wciąż pozostaje w magazynach rodzimych gospodarstw produkcyjnych. Ponadto rolnicy nadal niechętnie sprzedają go po cenie poniżej „poziomu psychologicznego” - 5 lejów/kg, to jest 0,3 USD/kg (1,11 zł/kg).

Wreszcie eksperci twierdzą, że w Mołdawii (a także w innych krajach regionu) młode ziemniaki z upraw w 2020 roku mogą pojawić się w sprzedaży już w kwietniu. Wynika to z faktu, że istnieje wiele przypadków nie tylko na południu, ale także w centrum kraju, kiedy plantatorzy sadzili ziemniaki (pod włókniną) w lutym, co zdarzyło się po raz pierwszy od dekady.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2020-03-09 13:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 10. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-06 11:00
Ukraina – młode ziemniaki wcześniej niż zwykle
Młode ziemniaki dojrzewają na Ukrainie 20 dni wcześniej niż zwykle, jeśli nie zamarzną.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-04 14:00
Wzrosła sprzedaż ziemniaków
Początek marca przyniósł poprawę w bieżącej sprzedaży ziemniaków jadalnych na polskim rynku hurtowym. A ceny?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-02-28 11:00
Rosja – mniejsza sprzedaż ziemniaków
Sprzedaż ziemniaków w Rosji spadła w mijającym tygodniu.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-02-26 10:00
A ceny ziemniaków?
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku ziemniaków w ostatnich dniach lutego?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.