Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 1648 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – śliwki w cenie czereśni

śliwki
  |   Źródło:
Na rynku mołdawskim pierwsza śliwka sprzedawana jest w cenie wysokiej jakości czereśni.

Na początku lipca na rynkach Kiszyniowa w małych ilościach pojawiły się pierwsze śliwki ze zbiorów 2019 roku. Mołdawscy handlowcy twierdzą, że jest to owoc domowy, wczesna odmiana Ruth Gerschtetter. W handlu detalicznym produkt ten jest sprzedawany po 35–40 lejów/kg (1,93–2,20 USD/kg, 7,43-8,49 zł/kg), czyli mniej więcej w tej samej cenie, co późna czereśnia dużego kalibru.

Andrei Zbanke, ekspert Federacji Producentów Rolnych Mołdawii (FARM) zauważa, że plantacje śliwek tej i innych odmian niestandardowych dla Mołdawii są bardzo małe - w całym kraju nie przekraczają kilkudziesięciu hektarów. Zbiory z nich, z wyjątkiem krótkich okresów czasu, sprzedawane są wyłącznie na lokalnym rynku. Ponieważ owoce śliwek tych odmian szybko spadają z drzew i tracą jędrność, są przechowywane stosunkowo krótko i nie tolerują transportu, więc pozostają atrakcyjne dla konsumentów przez bardzo ograniczony okres czasu. Co więcej, handlowcom trudno jest zbierać komercyjne partie tych produktów na eksport i ustalać dla nich bardziej lub mniej stabilny zakres cen hurtowych.

Na rynku krajowym w Mołdawii w pierwszej połowie lipca dla bardzo wczesnych odmian śliwek występuje zbyt wiele masowo konkurujących owoców: późna czereśnia, morela, brzoskwinia/nektaryna i owoce jagodowe (maliny, jeżyny, porzeczki i agrest). Jednak śliwki także znajdują nabywcę. W tym względzie eksperci wskazują na fakt, że w tym roku zbiory najwcześniejszych, ale powszechnych w Mołdawii odmian („Petesztianka”, „Kabarda”, „Czaczakskaja”) pojawią się na rynku krajowym nie wcześniej niż w trzeciej dekadzie lipca. To znaczy przynajmniej tydzień później niż w ubiegłym roku.

Podobne
Winogrona
2019-02-25 10:00
Mołdawia – w 2018 eurokwota zrealizowana tylko na winogrona i śliwki
W 2018 roku Mołdawia zrealizowała kwoty eksportu do UE tylko w przypadku winogron i śliwek, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Śliwki wciąż obecne na giełdzie
2018-12-06 14:05
Śliwki wciąż obecne na giełdzie
Mamy już grudzień, ale w alejkach lokalnych giełd można wciąż spotkać producentów śliwek. Jest to jeszcze towar krajowy, jednak na wykończeniu. A ile kosztują obecnie krajowe śliwki?
czytaj więcej
Śliwki zajmują wiodącą pozycję w eksporcie ukraińskich owoców pestkowych?
2018-10-11 08:12
Śliwki zajmują wiodącą pozycję w eksporcie ukraińskich owoców pestkowych?
Ukraina eksportuje coraz więcej śliwek. Co ciekawe wzrost ten nastąpił dopiero w ostatnim czasie, w okresie gdy kraj ten mógł eksportować owoce do Rosji, wywóz śliwek na tamten rynek był niewielki.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.