Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1919 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Na Ukrainę trafiają holenderskie ziemniaki frytkowe

Ziemniaki
  |   Źródło:
Zamiast do utylizacji, to holenderskie ziemniaki frytkowe, na które popyt w kraju jest zerowy, trafiają na Ukrainę.

Jak już informował EastFruit, w związku z zamknięciem restauracji, kawiarni i hoteli w Holandii i Belgii ustała produkcja frytek. Jednocześnie oba kraje nie wiedzą, co zrobić z zapasami ziemniaków, które nie zostały przetworzone.

Uczestnicy rynku oszacowali, że końcówka zapasów ziemniaków przeznaczonych do przetworzenia w Belgii i Holandii to 2 miliony ton. Rząd Holandii zgłosił zobowiązanie w wysokości 50 mln EUR na wsparcie producentów ziemniaków i przetwórców dotkniętych tą sytuacją.

Jednak holenderskie ziemniaki nie są marnowane - eksporterzy aktywnie dostarczają je na rynek ukraiński. Pomimo faktu, że te odmiany są przetwarzane wyłącznie do produkcji frytek, ukraiński konsument nie jest bardzo zainteresowany tymi niuansami. Ziemniaki z Holandii na Ukrainie sprzedają się dobrze, ponieważ mają wysokie parametry jakościowe, a ich cena jest porównywalna z cenami ukraińskich ziemniaków. Jest to bardzo korzystne dla holenderskich dostawców, ponieważ w przeciwnym razie ziemniaki musiałyby zostać zutylizowane.

Odmiany ziemniaków, które są używane do produkcji mrożonych frytek w Holandii, w rzeczywistości mają doskonały smak, kolor i dobrze zachowują swój kształt podczas smażenia. Ale w Holandii i innych krajach UE trudno jest je sprzedać, ponieważ bulwy takich ziemniaków są zbyt duże. Jest to ważne w przypadku długich frytek. Jednak ukraińscy konsumenci uważają, że im większa bulwa, tym wyższa jakość. Dlatego holenderskie ziemniaki sprzedają się nawet lepiej niż ukraińskie.

Średnio ukraińscy hurtownicy ziemniaków płacą za towar dostarczony z Holandii do Kijowa około 30–35 centów amerykańskich za kg (8–9 UAH/kg). Na rynku są również oferty na dostawę ziemniaków z Holandii na zamówienie. Jednocześnie ceny ziemniaków na Ukrainie pozostają stabilne, a popyt konsumencki zaczyna przechodzić na wczesne (młode) ziemniaki, które już wchodzą na rynek.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2020-05-11 14:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 19. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-05-08 14:00
Hiszpania – wysoki popyt na wczesne ziemniaki
O dużym zapotrzebowaniu na wczesne hiszpańskie ziemniaki informują tamtejsi uczesany rynku.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-05-07 15:00
NAPG – nadzieja w zmniejszeniu areału ziemniaków
Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej (NEPG) opublikowała raport opisujący kryzys w branży ziemniaczanej wywołany skutkami pandemii. Wskazuje w niż, że nadzieją na poprawę sytuacji w kolejnym sezonie może być spadek obszaru upraw ziemniaka.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-05-07 12:00
Ceny wczesnych ziemniaków w Mołdawii są już niższe niż w ubiegłym roku.
Ceny młodych ziemniaków w Mołdawii spadły poniżej zeszłorocznego poziomu. Konsumenci mołdawscy nie są gotowi na zakup rodzimych młodych ziemniaków po wyższej cenie.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-05-05 11:00
Produkcja ziemniaków w Polsce w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji ziemniaków?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.