Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień
Tu jesteś:  »  Opakowania owoców i warzyw

Opakowania owoców i warzyw

  |   Źródło:
Estetyczne opakowanie owoców i warzyw potrafi zwiększyć sprzedaż i uzyskać lepszą cenę. Można wskazać tez inne korzyści.

Opakowania jednostkowe pełnią nie tylko funkcje estetyczne. Chronią produkty przed czynnikami zewnętrznymi dzięki zabezpieczeniu ich przed wysychaniem i działaniem powietrza atmosferycznego. Zabezpieczają także owoce i warzywa przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ułatwiają także dystrybucję, zaczynając od łatwiejszego transportu do odbiorców hurtowych a na zwiększeniu wygody konsumentów podczas zakupów kończąc. Na opakowaniach można umieścić także różne informacje nt. danego produktu i korzyści jakie niesie jego zakup. Dzięki opakowaniom jednostkowym istnieje również możliwość promowania marki danego producenta co także może poprawić wyniki sprzedaży.

Rodzaje opakowań

Do pakowania pomidorów typu „cherry” lub truskawek stosuje się pudełka z tworzywa sztucznego z perforacją. Ich pojemność wynosi zwykle 500 lub 250 gramów. W formie pudełek wykonywane są także opakowania kartonowe. Ich zaletą jest większa przyjazność dla środowiska a także możliwość przechowywania pustych opakowań w stanie rozłożonym, co oszczędza miejsce. Jednej z podstawowej wad czyli dużej nasiąkliwości zapobiega się stosując powlekanie folią lub innymi środkami wodoodpornymi.

Worki foliowe rekomendowane są dla produktów łatwo więdnących m.in. marchwi i pietruszki. Materiał z jakiego zostały wykonane to LDPE — polietylen o niskiej gęstości. Torebki tego typu muszą być perforowane ze względu na niską przepuszczalność gazów, w tym pary wodnej. Zamiast standardowej perforacji może być wykorzystana technologia mikroperforacji, której rodzaj można dopasować do pakowanych produktów. Worki foliowe można też wykorzystać do pakowania ziemniaków. W tym przypadku najlepiej żeby folia ograniczała przenikanie światła ze względu na wytwarzanie toksycznej solaniny przez ziemniaki i ich zielenienie pod wpływem światła. Dna woreczków są zgrzewane a druga strona zamykana jest za pomocą metalowego klipsa lub taśmy klejącej. Jest to dość tani sposób pakowania, który na dodatek łatwo zmechanizować.

Owoce i warzywa umieszcza się także na tackach, które następnie zawijane są w folię. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do ich produkcji jest styropian, ale używa się także innych materiałów np. HDPE – folii polietylenowej o wysokiej gęstości. Styropian jest materiałem lekkim i odpornym na wilgoć. Jego główną wadą jest jednak utrudniona utylizacja. Z tego powodu popularne stają się także wytłaczanki z masy papierowej, które są przede wszystkim przyjazne dla środowiska. W tackach owijanych folią pakuje się m.in. pieczarki i bakłażany. Bez użycia dodatkowej folii pakowane są w nie m.in. maliny.

Jednym z najprostszych opakowań są folie do owijania. Ich zaletą jest m.in. niska cena. Stosuje się je bezpośrednio owijając produkty albo owijając tacki z owocami lub warzywami.

Siatki do pakowania produkowane są z polietylenu wysokociśnieniowego. Służą do krótkotrwałego przechowywania owoców cytrusowych oraz warzyw typu cebula albo czosnek.

Torby papierowe mieszczą zwykle od  1 do 5 kg owoców lub warzyw. Opakowania takie są estetyczne, ale można przechowywać w nich produkty tylko przez krótki czas z uwagi na brak możliwości stworzenia w nich odpowiedniego mikroklimatu.

 

Słowa kluczowe: opakowania, owoce, warzywa

Podobne
Opakowania dla owoców i warzyw na polskim rynku
2012-07-17 08:49
Opakowania dla owoców i warzyw na polskim rynku
Coraz większa konkurencja na rynku warzyw i owoców zarówno tym krajowym, jak i międzynarodowym oraz rosnące wymagania konsumentów co do jakości i estetyki oferowanych im produktów sprawiają, że rola opakowań w handlu produktami świeżymi jest coraz istotniejsza.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

Ceny warzyw i owoców

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.391 PLN -0.29%
EUR 4.174 PLN -0.17%
RUB 0.060 PLN +0.00%
więcej