Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Aronia – czy da się na niej zarobić?

2012-05-27 19:43
Źródło: fresh-market.pl (Katarzyna Zygmuntowska)

Producenci poszczególnych gatunków owoców sezonowych zastanawiają się, czy ze względu na prognozowane słabe zbiory da się w tym roku zarobić na owocach? Pierwsze szacunki dotyczące cen poszczególnych gatunków wskazują, że owoce będą skupowane w wysokiej cenie. Truskawki, które niedawno pojawiły się na rynku już skupowane są na przemysł w cenie 3,00 zł/kg, podobna cena szykuje się dla wiśni. Cena czarnych porzeczek może dojść do poziomu z zeszłego roku, tj. 5,00 zł/kg.

Producenci aronii zastanawiają się, czy i w przypadku tego gatunku jest szansa, że cena będzie wyższa niż zazwyczaj.

 

Cena zakupu owoców aronii w poprzednich sezonach

Cena zakupu owoców aronii jest dla plantatorów co roku bardzo niska – nie przekracza nawet 1,00 zł za kilogram. Niezależnie od sezonu i wielkości zbiorów pozostałych owoców miękkich aronia nigdy nie osiąga wyższej ceny (wykres).

Wykres. Średnie ceny skupu aronii [zł/kg netto] w latach 2006 – 2011.

Dobrym przykładem obrazującym trudną sytuację plantatorów aronii jest zeszłoroczny sezon. Wysoki popyt na aronię ze strony japońskich odbiorców, którą traktowano jako środek zapobiegawczy po katastrofie w elektrowni jądrowej i promieniowaniu, okazał się być opłacalnym tylko dla przetwórców i właścicieli mroźni. Plantatorzy nie odczuli w swoich kieszeniach wzrostu zapotrzebowania na te owoce. Średnia cena aronii w minionym sezonie oscylowała w granicach 0,90 – 1,00 zł/kg, czyli tak naprawdę była zbliżona do ceny w latach, gdy popyt na nią jest średni, a zbiory są na przeciętnym poziomie.

Żadnej poprawy sytuacji producenci aronii nie odnotowali także dwa lata temu (w 2010 roku), gdy z powodu bardzo deszczowego lata ilość owoców miękkich była bardzo ograniczona i ceny poszczególnych gatunków mocno poszybowały w górę. Aronia znów skupowana była za marne grosze (0,60 – 0,80 zł/kg).

 

Czemu ceny aronii niezależnie od sezonu są podobne?

Aronia skupowana jest sukcesywnie od wielu lat i w magazynach przetwórni oraz w chłodni są tak duże zapasy zamrożonych owoców, że w kolejnych sezonach przetwórcy dokupują jedynie to, co udaje im się sprzedać na bieżąco. Zapotrzebowanie na aronię jest jednak tak małe, że w niektórych chłodniach zamrożona aronia leży nawet od 5 lat. Pomimo wzrostu zamówień na owoce aronii ze strony odbiorców z Japonii w minionym – 2011 roku nie udało im się opróżnić nawet w 1/3 zmagazynowanego surowca.

Aronia nie osiągnie wysokiej ceny, niezależnie od sezonu. Mamy takie zapasy tych owoców, że moglibyśmy jej nie kupować przez kilka najbliższych lat i mielibyśmy co sprzedawać – mówi przedstawiciel dużej mroźni z Mazowsza.

Przez najbliższe lata zbiory aronii musiałyby być na zerowym poziomie, byśmy znów zaczęli na poważnie interesować się tymi owocami. Generalnie owoce aronii są ciężkie do handlu, problematyczny jest ich zbyt. Te owoce nie nadają się jako samodzielny produkt. Są tylko dodatkiem dlatego pomimo wielu walorów zdrowotnych mało kto chcę się nimi zajmować – dodaje przedstawiciel.

 

Cena aronii w najbliższym sezonie

Nie ma najmniejszych złudzeń – w najbliższych latach uprawa aronii nie stanie się opłacalna dla producentów. Magazyny są pełne, popyt na owoce jest słaby, a producentów mimo, że ubywa, wciąż jest jednak zbyt dużo. To nie sprzyja podwyżkom cen.

Zgodnie z prognozami przetwórców plantatorzy nie mają co liczyć na cenę wyższą jak przed rokiem, tj. do 1,00 zł/kg. Cena może być wręcz niższa, bo popyt na te owoce będzie słabszy. Nie ma co bowiem liczyć na ponowny wzrost zapotrzebowania na aronię ze strony Japończyków.

 

Słowa kluczowe: aronia, cena aronii, produkcja aronii
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE