Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 22 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 1598 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ktoś kupuje aronię?

Ktoś kupuje aronię?

  |   Źródło:
Sezon aroniowy zgodnie z prognozami miał być w tym roku bardzo słaby. Ale plantatorzy nie spodziewali się sytuacji jaka jest obecnie na rynku!

Od początku było wiadomo, że tegoroczny sezon aroniowy nie będzie łatwy i że gatunek ten podzieli losy czarnej porzeczki czy agrestu. Plantatorzy mieli świadomość, że ceny będą bardzo niskie, ale nie przypuszczali, że w ogóle nie będzie cen!

W ubiegłym tygodniu były jeszcze firmy skupujące aronię. Ceny co prawda zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami były niskie, bo w przypadku cen w relacji producent – pośrednik wahały się w granicach 35 – 45 groszy na kilogramie, natomiast w przypadku pośrednik – loco zakład na poziomie 50 groszy za kilogram dla owoców ze zbioru mechanicznego i w granicach 60 – 65 groszy za kilogram w przypadku owoców ze zbioru ręcznego, jednak można było się pozbyć tegorocznych zbiorów. Dziś jednak i tamte firmy wycofały się z handlu tym gatunkiem. Oznacza to, że w chwili obecnej nie ma w ogóle cen dla aronii w handlu wielkohurtowym i plantatorzy mają naprawdę duży problem.

Niewielką część owoców można oczywiście spróbować sprzedać na giełdzie, jednak i tam popyt na aronię jest przeciętny, a ceny wahają się od 1,50 do 3,00 zł za kilogram. Niektórzy plantatorzy sprzedają owoce prywatnie, m. in. poprzez facebooka w cenie około 2,00 – 2,50 zł za kilogram. To jednak wciąż jest zbyt mało by zagospodarować całe zbiory. Plantatorzy mający większe obszary nasadzeń w ten sposób produkcji się nie pozbędą.

 

Słowa kluczowe: aronia, cena aronii, handel aronią

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.