Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 9 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3774 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Aronia  »  Produkcja aronii w 2019 r.

Produkcja aronii w 2019 r.

Aronia
  |   Źródło:
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji aronii?

Informacje w raportach GUS na temat produkcji aronii w Polsce wciąż pozostaję bardziej ograniczone niż w przypadku owoców takich jak truskawki, maliny czy porzeczki. Większość danych o aronii jest bowiem podawana w kategorii „pozostałe owoce z krzewów i plantacji jagodowych”, zbiorczo razem z borówką, leszczyną, winoroślą i jagodą kamczacką.

Pozytywem w tej sytuacji jest jednak to, że GUS wyodrębnił przynajmniej informację o głównym aspekcie produkcji, czyli o zbiorach aronii. Zbiory aronii w Polsce w 2019 roku wyniosły 40,8 tys. ton. W roku 2018 było to znacznie więcej, bo 50,2 tys. ton, a zatem spadek w relacji rok do roku wyniósł 18,7 procent.

Przyczyna tak znaczącego spadku produkcji w omawianej kategorii była ta sama co w przypadku innych owoców (wyjątek to borówka wysoka, której zbiory wzrosły), a mianowicie niekorzystne warunki agrometeorologiczne, włączając w to wiosenne przymrozki, które w 2019 roku przeszły przez Polskę w kilku niszczących falach.

Produkcja aronii w Polsce pozostaje relatywnie stabilna, co też pokazują dane GUS. W ostatnich latach, jak widać na wykresie poniżej, było to około 50 tys. ton rocznie. Wyjątkiem był rok 2015, gdy zebrano tych owoców tylko 37,0 tys. ton, ale wtedy też zadecydowała pogoda. Polska, mimo że z aronii w naszym kraju generalnie spadła w porównaniu z latami świetności (gdy sięgała 70 tys. ton), pozostaje czołowym producentem tych owoców na świecie.

Podobne
Aronia
2019-09-04 13:06
Wyrok na aronię odwołany?
W tym roku realia cenowe w skupie aronii były o niebo lepsze od zeszłorocznych. Czy oznacza to, że wyrok na polski sektor produkcji aronii został odwołany?
czytaj więcej
2019-08-13 20:06
Polska największym producentem aronii na świecie
Polska jest największym producentem aronii oraz eksporterem półproduktów na świecie. Krajowy potencjał wynosi 60-70 proc. całej produkcji światowej - poinformował na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.
czytaj więcej
Aronia
2019-08-12 14:58
Ruszył skup aronii
W zeszłym tygodniu rosła liczba firm skupujących aronię. Jak kształtują się w tym sezonie ceny tego owocu?
czytaj więcej
2019-07-17 15:14
Zbiory aronii zapowiadają się skromnie
Tegoroczny sezon dla aronii może okazać się bardzo krótki, ponieważ owoców będzie zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.