Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1693 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Tanie banany – ale jak długo?

Banany
  |   Źródło:
Pierwsza dekada lutego przyniosła wzrost cen bananów na polskim rynku hurtowym, ale owoce te i tak pozostają relatywnie tanie. Czy tak będzie nadal?

W końcówce pierwszego lutowego tygodnia średnia cena bananów w polskim hurcie nieznacznie wzrosła. W codziennym monitoringu cenowym prowadzonym przez redakcję fresh-markewt.pl cena ta przeszła z poziomu 4,00 – 4,15 zł/kg. Obecnie wciąż pozostaje na tym ostatnim, jako że ceny hurtowe dla bananów z Ameryki Południowej to 3,80 – 4,50 zł/kg.

To, mimo opisanej zwyżki, wciąż relatywnie tanio. Zazwyczaj o tej porze roku ceny już są wyższe. A do teko najczęściej luty i marzec to okres, w którym ceny bananów dość dynamicznie rosną. Może nie aż tak, jak to miało miejsce w zeszłym roku, gdy średnia cena w połowie marca dobiła do 5,90 zł/kg. Ale przedział 4,80 – 5,00 zł/kg dla ceny średniej w marcu to norma.

Czy zatem i w tym sezonie nadchodzi koniec okresu niskich cen bananów? Zapewne tak. Opisana zwyżka ma charakter cykliczny. Jest zjawiskiem sezonowym, więc i w bieżącym roku wystąpi. Pytanie tylko jak szybko. Na razie podaż bananów z Ameryki Południowej jest dość wysoka, a ceny dodatkowo są stabilizowane przez tani import z Afryki. Jednak w marcu ceny powinny się przesunąć zauważalnie w górę.

Podobne
Banany
2019-01-24 14:00
Czy banany podrożały?
Czy ceny bananów w polskim hurcie zdążyły wyraźnie wzrosnąć od początku bieżącego roku?
czytaj więcej
Banany
2019-01-10 09:00
Ekwador - wyzwania dla sektora bananów w 2019 roku
Eduardo Ledesma, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Eksporterów Bananów Ekwadoru (AEBE), mówił o najbardziej podstawowych aspektach, które wpłyną na sektor bananów w 2019 roku (za www.freshplaza.com).
czytaj więcej
Banany
2019-01-09 13:06
Ceny bananów zgodnie z oczekiwaniami
Jak wygląda sytuacja na hurtowym rynku bananów? Wygląda na to, że na razie prognozy się sprawdzają.
czytaj więcej
Banany
2019-01-08 08:00
Rumunia – nowe centrum dojrzewania bananów
W Rumunii firma Citronex uruchomiła nowe centrum dojrzewania bananów, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Banany
2019-01-03 12:02
Import bananów po III. kw. 2018 r.
Wzrost wolumenu importu bananów do Polski w ujęciu rok do roku. Analizujemy najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.