Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 31 października 2020. Od wczoraj dodano 2875 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Borówka wysoka  »  Borówki poszukiwane

Borówki poszukiwane

  |   Źródło:
W Europie kończy się sezon zbiorów borówek. Zbiory w tym roku były niższe zarówno w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii jak i w Polsce.

Mniejsze zbiory były wynikiem mroźniej zimy, a pogoda latem też nie była specjalnie sprzyjająca. Z tego powodu ceny borówek były wysokie. Mimo wysokich cen producenci nie mogli narzekać na brak odbiorców, gdyż owoce te od lat cieszą się rosnącym powodzeniem, a ponieważ uprawa borówek nie należy do łatwych raczej nie należy spodziewać się, że w najbliższych latach wystąpi nadpodaż tych owoców.

Znaczna część krajowej produkcji trafia na zamożny rynek Wielkiej Brytanii, gdzie konsumenci są gotowi płacić za borówki spore pieniądze. Ostatnio nawet jedna z brytyjskich sieci detalicznych Sainsbury,  z powodu deficytu borówek m.in. z Polski, zmniejszyła opakowanie detaliczne z 225 g na 150 g, jednocześnie podnosząc cenę w przeliczeniu na 1 kg. Opakowanie 225 g kosztowało 3 funty, a 150 g kosztuje 2,5 funta. Jednka mimo wysokich cen holenderscy producenci na przykład nie do końca są zadowoleni z sezonu, bo zbiory były znacznie mniejsze i wysokie ceny wcale nie zrekompensowały start w wyniku mniejszej produkcji, a także rosnących kosztów produkcji. 

Niedługo rozpocznie się sezon borówek z Ameryki Pd., m.in. z Argentyny, gdzie póki co prognozy zbiorów są dobre i tym samym przewiduje się, ze eksport też będzie znacznie większy niż w ubiegłym sezonie. Według argentyńskiego komitetu borówkowego (Argentine Blueberry Committee) eksport powinien rozpocząć się w 39 tygodniu, a szczyt przewidywany jest na 45-46 tydzień. Eksport borówek z Argentyny ma wynieść 17 tys. ton, z czego ok. 11 tys. ton trafi na rynek USA. Eksport do Europy prognozowany jest na poziomie 4,7 tys. ton, w tym do Wielkiej Brytanii ok. 2,7 tys. ton.
 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.