Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 26 października 2020. Od wczoraj dodano 2235 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Drożej za borówkę wysoką?

Borówki
  |   Źródło:
Czy ceny borówki wysokiej mogą wzrosnąć?

W czerwcu, od początku sezonu ceny borówki wysokiej w polskim hurcie dynamicznie spadały. Ale na początku lipca nastąpiła ich stabilizacja. I to na poziomie nieco wyższym niż w tym samym okresie zeszłego roku. Wtedy średnia wynosiła 15,00 zł/kg, w tym roku 16,00 zł/kg (cena hurtowa za owoce deserowe). Teraz ceny w hurcie znajdują się w przedziale 12,00 – 20,00 zł/kg.

Niekorzystna pogoda zaważyła na wielkości zbiorów borówki. Najpierw przymrozki, potem susza. Teraz zrobiło się wyraźnie chłodniej, co też może mieć negatywny wpływ na bieżącą podaż owoców, zwłaszcza jeśli ochłodzenie potrwa dłużej.

Możliwości korekty in plus jest zatem jak najbardziej realna. Nie będzie ona zapewne zbyt duża, nie będzie też najpewniej długotrwała. Można też zakładać, że o ile do niej dojdzie, to zwyżkę będzie widać przede wszystkim w dolnej granicy przedziału cen.

Prawdopodobieństwo zwyżki jest większe jeszcze z jednego powodu. Sezon nabiera rozpędu i rośnie popyt na borówkę świeżą do eksportu. Zresztą i na rynku krajowym popyt jest na dobrym poziomie, co też ma swój udział w budowie realiów cenowych.  Nie wydaje się jednak, aby rynek znalazł się już w okresie szczytu podażowego (choć bywały takie nieudane sezony). przed nami jeszcze zbiory późniejszych odmian i podaż powinna rosnąć jeszcze do początków sierpnia. No, chyba że pogoda znów namiesza.

Podobne
2019-07-08 15:48
Polska jest szóstym największym producentem borówek na świecie
W Europie kroku dotrzymuje nam tylko Hiszpania, a na całym świecie jesteśmy szóstym największym producentem borówki. Z roku na rok przybywa plantacji. Zbiory borówki amerykańskiej w Polsce rozpoczęte – informuje Agrobiznes w TVP.
czytaj więcej
Borówki
2019-07-05 10:00
Ukraina – spadek cen borówki wysokiej
Na Ukrainie załamały się ceny borówek wysokich, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówki
2019-07-02 11:00
Peru – wzrost produkcji borówek
Produkcja borówek wysokich w Peru podwoiła się.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-06-26 19:09
Borówki – na razie bez wielkich przecen?
Produkcja borówki wysokiej rośnie dynamicznie już od kilku lat, nie tylko w Polsce. Ale wydaje się, że wciąż rynek daleki jest od stanu nasycenia.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.