Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek owoców jagodowych – 23. tydz. br.

Regionalny rynek owoców jagodowych – 23. tydz. br.

Owoce miękkie
  |   Źródło:
Jak wyglądała sytuacja na rynku truskawek, malin i innych owoców jagodowych w wybranych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej w dwudziestym trzecim tygodniu bieżącego roku?

Według analityków portalu EastFruit w minionym tygodniu odnotowano negatywny trend cen świeżych truskawek w dwóch krajach regionu. Z powodu wzrostu podaży krajowej truskawki, jej ceny spadły w Polsce średnio o 16 procent. Ceny również spadły w Mołdawii, gdzie pod koniec tygodnia były oferowane najtańsze truskawki w regionie: 0,83 USD/kg, czyli prawie o jedną trzecią mniej niż tydzień wcześniej. Warto zauważyć, że spadek cen świeżych owoców miękkich już przyciągnął uwagę lokalnych przetwórców, którzy planują zakup produktów do dalszego przetwarzania w przyszłym tygodniu.

Na Ukrainie średnia cena nie zmieniła się, pozostając na poziomie 1,12 USD/kg, chociaż ze względu na nieco ograniczoną podaż, z powodu deszczowej pogody w południowych regionach kraju, producentom udało się podnieść ceny minimalne truskawek o 11 procent do 0,82 USD/kg. Niewiele zmieniły się ceny w Rosji. Opierając się na stabilnych cenach sprzedaży, miejscowi producenci zdołali utrzymać swoją pozycję, zwłaszcza, że ​​importowane truskawki były oferowane nieco drożej: ceny truskawek z Turcji zaczynały się od 3,68 USD/kg, a egipskie osiągnęły 4,14 USD/kg.

Tymczasem w Gruzji podaż truskawek z otwartego gruntu spadła, chociaż fakt ten nie miał jeszcze znaczącego wpływu na ceny. iIh średni poziom wzrósł tylko o kilka centów za kg do 1,82 USD/kg.

Jeśli chodzi o kraje Azji Środkowej, rynek truskawek charakteryzował się także spadkiem podaży produktów krajowych w Tadżykistanie, gdzie średnia cena wzrosła 2,5 razy w ciągu tygodnia. W sąsiednim Uzbekistanie ceny były nieco niższe, choć ich przedział był dość szeroki: 0,82-3,52 USD/kg.

Maliny

W omawianym tygodniu rozpoczął się sezon rodzimych malin w Polsce. Ceny za pierwsze partie są nadal znacznie wyższe niż w ubiegłym roku, i są wszystkie przesłanki do tego, że nowy sezon malinowy cenowo będzie dużo bardziej udany dla producentów niż poprzedni, zwłaszcza że w głównych krajach produkujących spodziewany jest spadek produkcji tego owocu.

Tymczasem na Ukrainie, gdzie tydzień temu rozpoczęto sezon sprzedaży rodzimych malin, ceny spadły o 25 procent, ale mimo to, ze względu na ograniczoną podaż, były one nadal wysokie. Znacznie niższe ceny odnotowano dla pierwszych partii malin w Gruzji: średnio 2,19 USD/kg.

Pozycja lidera w rankingu cen świeżych malin była z pewnością utrzymywana przez Rosję, a najbardziej przystępne cenowo maliny były oferowane w Azji Środkowej, gdzie sezon malinowy jest w pełnym rozkwicie. W Tadżykistanie cena malin ponownie spadła, osiągając 0,64 USD/kg. Poziom cen w Uzbekistanie był ponad dwukrotnie wyższy.

Inne owoce miękkie

W tym tygodniu w Gruzji rozpoczął się krajowy sezon borówkowy, a pierwsze partie gruzińskich borówek były oferowane w tym tygodniu po 4,00 USD/kg. Tymczasem na Ukrainie i w Rosji ceny importowanych borówek pozostały wysokie, osiągając średnio 12,69 USD/kg na rynku ukraińskim i 23,94 USD / kg na rynku rosyjskim.

Uczestnicy rynku owoców miękkich w Gruzji również w tym sezonie zaoferowali pierwsze partie czerwonej porzeczki. Ceny w tym przypadku były średnio ustalone na 3,65 USD/kg. Tańsze czerwone porzeczki można było kupić tylko w Azji Środkowej: 1,41 USD/kg w Uzbekistanie i 1,17 USD/kg w Tadżykistanie. Na Ukrainie wzrosła także podaż wiciokrzewu, którego sezon rozpoczął się w tym kraju tydzień temu.

Podobne
Trusakawki
2019-06-07 18:00
Truskawki – podaż rośnie, ale…
Zgodnie z prognozami w bieżącym tygodniu zaczął się wysyp truskawek. Do odmian wczesnych dołączają późniejsze. Ilości owoców na rynku rosną, a mimo to nie można mówić o nadpodaży truskawki.
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-07 08:00
Ukraina – dojdzie do nadpodaży truskawki?
Rynek truskawek na Ukrainie znalazł się pod groźbą nadpodaży tych owoców, uważa Aleksandr Chorew szef projektu „APK-Inform: warzywa i owoce”, czytamy na east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-06 16:41
Powoli rusza skup truskawek
Z opóźnieniem, ale ruszył skup truskawek do przemysłu. Jak kształtują się ceny tych owoców?
czytaj więcej
Maliny
2019-06-05 19:41
Maliny droższe niż rok temu
Początek sezonu krajowych malin przebiega pod znakiem wyższych cen niż te sprzed roku.
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-05 12:50
Mołdawia – mało truskawek trafi do przetwórstwa
W Mołdawii będzie przetwarzana niewielka ilość truskawek, nawet jeśli jej podaż jest wysoka, pisze portal east-fruit.com, powołując się an tamtejszych uczestników rynku.
czytaj więcej
Maliny
2019-06-04 07:54
Niskie zbiory malin w Serbii.
W Serbii szacuje się, że straty w tegorocznych zbiorach malin mogą sięgnąć 80 procent. Czy to szansa dla Ukrainy, zastanawia się portal east-fruit.com?
czytaj więcej
Maliny
2019-05-31 09:00
Ukraina – maliny spod foli już na rynku
Na rynku ukraińskim pojawiły się pierwsze w tym roku dostawy malin wyprodukowanych w tunelach foliowych, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.