Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 31 maja 2020. Od wczoraj dodano 986 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców miękkich – 15. tydz. br.

Truskawki
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Truskawki

Według EastFruit, ceny świeżych truskawek w tym tygodniu nadal spadały w prawie wszystkich krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu. Wyjątkiem była Polska, gdzie ceny importowanych truskawek spadły już tydzień wcześniej.

Zgodnie z danymi z okresu sprawozdawczego, polskim handlowcom udało się ustabilizować sytuację w segmencie truskawek importowanych z Hiszpanii, a ceny tych owoców utrzymały się na poziomie 2,16-2,87 USD/kg. Z kolei lokalni producenci w Polsce ogłosili pierwsze dostawy produktów krajowych dostępnych do sprzedaży. Ceny za pierwsze, wciąż ograniczone ilości miejscowych truskawek, zostały ustalone na około 4,31-5,27 USD/kg.

Ceny importowanych truskawek również spadły w Rosji, gdzie Turcja pozostała głównym dostawcą. Pod koniec tygodnia można było już kupić te produkty na rynku rosyjskim w cenie 2,88-4,34 USD/kg.

Kraje Azji Środkowej nie pozostawały w tyle w tempie obniżki cen. W Tadżykistanie ceny truskawek spadły do ​​końca tygodnia do 2,54-3,13 USD/kg, a w Uzbekistanie ceny tych owoców spadła do 2,92-4,69 USD/kg.

Importowane truskawki potaniały także na Ukrainie, chociaż ceny tutaj były nadal bardzo wysokie, a sprzedaż nieaktywna. W rezultacie przedział cenowy na rynku ukraińskim na koniec okresu sprawozdawczego wyniósł 5,69-9,54 USD/kg. Niemniej jednak, zgodnie z oczekiwaniami ukraińskich handlowców, w najbliższej przyszłości spodziewany jest wzrost podaży importowanych truskawek, a zatem ceny wkrótce znacznie spadną.

Zwiększyła się również podaż truskawek na Białorusi i w Mołdawii. Na rynku białoruskim ceny spadły do ​​2,35-2,74 USD/kg. W Mołdawii pierwsze duże partie tej jagody były oferowane w cenie 3,83-4,38 USD/kg, a Grecja była głównym dostawcą. Jednocześnie krajowi producenci planowali rozpocząć sezon zbiorów za około półtora tygodnia i, jak poprzednio, postrzegali rynek rosyjski jako główne miejsce docelowe eksportu.

Borówki

Ceny importowanych borówek w Rosji nieznacznie wzrosły w ciągu tygodnia do 12,06-17,40 USD/kg, podczas gdy na Ukrainie jagody te potaniały do ​​11,01-16,87 USD/kg. W Polsce importowane borówki można kupić za 9,58-10,54 USD/kg.

Podobne
Truskawki
2020-04-07 13:00
Regionalny rynek owoców jagodowych – 14. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku owoców jagodowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.