Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 9 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 1936 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rośnie produkcja borówki wysokiej w Rumunii

  |   Źródło:
Producenci borówki wysokiej z Rumunii planują rozszerzyć działalność i obsadzić tym gatunkiem kolejne hektary.

W ciągu kilku ostatnich lat w Rumunii notuje się wzrost zainteresowania produkcją borówki wysokiej. Co prawda wciąż mówimy o niewielkich ilościach, jednak areał nasadzeń tego gatunku sukcesywnie rośnie.

Produkcja borówki wysokiej w Rumunii prowadzona jest nadal na niewielką skalę, a poszczególni plantatorzy posiadają areały od 10 do 40 hektarów. Część z nich zapowiada już dzisiaj, że planuje zwiększyć wielkość gospodarstw do 100 ha, jednak na razie są to plany.

Obecnie obszar produkcyjny borówki w Rumunii wynosi łącznie niecałe 300 ha, jednak w oparciu o analizę gleby i warunków klimatycznych Rumunia jest obszarem przyszłościowym do produkcji borówki wysokiej i areał nasadzeń w tym kraju może wzrosnąć do 1500 ha.

Produkcja borówki wciąż rośnie, jednak do tej pory w Rumunii nie ma grupy / stowarzyszenia, które ułatwiłoby handel zagraniczny mniejszym producentom. W chwili obecnej jest jeden zagraniczny odbiorca owoców, który jednak kupuje prawie 80 proc. całości produkcji krajowej, co z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo, z drugiej jednak strony ogranicza możliwość finansowe producentów.

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.