Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 22 września 2020. Od wczoraj dodano 2823 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

RPA umacnia pozycję na rynku borówek

Borówka wysoka
  |   Źródło:
W ciągu najbliższych 5 lat Republika Południowej Afryki może stać się największym graczem na światowym rynku borówek, uważa Katerina Zwierjewa z Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów owoców i Warzyw (UPOA).

W tym sezonie Stowarzyszenie Afrykańskich Producentów Jagód (SABPA) przewiduje zwiększenie produkcji borówki amerykańskiej do 17 tysięcy ton. W porównaniu z wielkością produkcji w ubiegłym roku (11,7 tys. ton), to wzrost o 45 procent.

Według szacunków eksporterów, jak informuje portal fruitnews.ru, wielkość dostaw w tym sezonie może osiągnąć 14 tys. ton, biorąc pod uwagę, że 70 procent borówek jest zwykle eksportowanych. W ubiegłym roku z Południowej Afryki na rynki zagraniczne wysłano 8 tysięcy ton borówek.

Jak zauważono w Międzynarodowym Centrum Handlu ONZ (ITC), dostawy borówki południowoafrykańskiej wzrosły z 634 ton w 2008 roku do 1,6 tys. ton w 2014 r. Eksperci twierdzą, że ten sektor będzie się nadal rozwijał, a w ciągu pięciu lat produkcja borówki w RPA osiągnie 50 tysięcy ton. W ten sposób wielkość sprzedaży za granicę przekroczy 35 tysięcy ton i eksport z Afryki Południowej będzie równy dostawom światowych liderów, takich jak Stany Zjednoczone i Holandia.

W tej chwili powierzchnia uprawy borówki w RPA wynosi 2,7 tysiąca hektarów. W ciągu najbliższych pięciu lat zostanie powiększony do 4,8 tys. Ha. W przyszłości południowoafrykańscy eksporterzy spodziewają się wejść na rynki Chin i Korei Południowej i konkurować z Chile i Peru.

Komentując prognozy wzrostu produkcji i eksportu borówki z Afryki Południowej, Dyrektor ds. Rozwoju Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA) Katerina Zwierjewa zauważa, że ​​dzieje się to na tle podobnego wzrostu w Ameryce Południowej – w Chile i Peru, które są największymi dostawcami tych owoców na rynki Europy i Chin.

„Oczywiście, biorąc pod uwagę bieżącą wielkość eksportu z Afryki Południowej, podaną przez specjalistów SABPA, afrykańscy producenci dzisiaj raczej nie będą konkurować z Peru na globalnym rynku, gdzie w tym roku wielkość eksportu może osiągnąć około 125 tysięcy ton. Biorąc jednak pod uwagę, że RPA zwiększa areał plantacji borówki wysokiej, to w ciągu najbliższych 5 lat zobaczymy kolejnego ważnego gracza na globalnym rynku borówek ”, mówi Katerina Zwierjewa.

Podobne
Borówki
2019-07-29 15:35
Borówka – sprawdza się pesymistyczny scenariusz?
Miniony tydzień przyniósł spore zmiany cenowe na polskim hurtowym rynku borówek. Czyżby sprawdzał się pesymistyczny scenariusz?
czytaj więcej
źródło foto: east-fruit.com
2019-07-25 13:31
Ukraina – nowe rynki dla borówek
Ukraina wyeksportowała pierwsze partie świeżych jagód na rynek malezyjski.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-07-22 17:44
Borówki wysokie – trend spadkowy powrócił
Przez chwilę zatrzymany, nawet cofnięty, ale trend spadkowy cen borówki wysokiej szybko powrócił na polski rynek hurtowy świeżych owoców.
czytaj więcej
Borówki
2019-07-10 17:21
Drożej za borówkę wysoką?
Czy ceny borówki wysokiej mogą wzrosnąć?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.