Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 3173 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina wyrasta na borówkową potęgę

Borówki
  |   Źródło:
Ukraina zajęła drugie miejsce na świecie pod względem ekspansji obszarów przeznaczonych na uprawy borówki wysokiej, wynika z informacji portalu east-fruit.com.

Ukraina, która pięć lat temu nie eksportowała w ogóle borówek, staje się ważnym graczem na tym rynku na świecie.

„Według naszych szacunków, w 2018 roku ukraińscy ogrodnicy założyli około 1 tys. hektarów nowych upraw borówek, co daje Ukrainie na drugie miejsce na świecie pod względem powiększenia obszaru pod tą uprawą po Peru, gdzie areał tych upraw powiększa się o prawie 2 tys. hektarów rocznie”, - powiedział podczas przemówienia na Global Berry Congress w Rotterdamie Andrej Jarmak, ekonomista w dziale inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Przewidujemy, że eksport borówek z Ukrainy w 2019 roku może się podwoić i wyniesie około 5 tys. ton. Jednak tak gwałtowny wzrost nie będzie bezproblemowy - widzimy, że wielu producentów borówki na Ukrainie niestety nie jest gotowych na realia wysokich wymagań jakościowych dla tych owoców na rynku UE, a dostęp do rynku białoruskiego (czytaj Rosja) prawdopodobnie stanie się bardzo skomplikowany ” - mówi ekspert.

Ekspert holenderskiego Rabobank, Cindy van Rijswick, zauważyła również, że Ukraina jest obecnie trzecim co do wielkości krajem na świecie pod względem tempa wzrostu eksportu borówek, ustępując jedynie Peru i Portugalii. Rabobank szacuje tempo wzrostu eksportu borówki wysokiej z Ukrainy do 60 procent rocznie, ale zauważa, że ​​łączne wielkości pozostają stosunkowo niewielkie w porównaniu ze światowymi liderami, takimi jak Chile, Peru i Hiszpania.

Według analityków EastFruit, spodziewany gwałtowny wzrost produkcji borówki na Ukrainie w 2019 roku doprowadzi do spadku krajowych cen tego owocu, co dodatkowo pobudzi eksport. W związku z tym EastFruit pełni rolę partnera informacyjnego w głównym wydarzeniu związanym z owocami jagodowymi w kraju, którego głównym tematem będzie rozszerzenie eksportu tych owoców. Międzynarodowa konferencja „Jagody Ukrainy-2019: zamrażanie i świeży rynek” odbędzie się w dniach 21-22 maja 2019 roku w Kijowie i zgromadzi dużą publiczność nie tylko z Ukrainy, ale także z UE, Azji Środkowej, Kaukazu i Europy Wschodniej.

Partnerem konferencji jest także Fruitnet, który jest organizatorem Global Berry Congress i współorganizatorem największych na świecie wystaw Fruit Logistica i Fruit Logistica Asia. Fruitnet sprowadzi na Ukrainę całą grupę importerów borówki z UE do negocjacji z dostawcami z Ukrainy.

Podobne
Borówka wysoka
2019-03-27 09:58
Rynek borówki wciąż ma ogromny potencjał
Potencjał wzrostu rynku borówki w Europie jest ogromny i to pomimo wysokiej dynamiki wzrostu sprzedaży – powiedziała przedstawicielka Rabobanku na Global Berry Congress, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-03-26 10:05
Ukraina podwoi eksport borówek w 2019 r. - prognoza
Z czasem Ukraina może wejść do klubu największych eksporterów borówek na świecie, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-02-21 15:16
Czeka nas kolejny rekordowy sezon borówki wysokiej?
Do początku tegorocznego sezonu polskiej borówki wysokiej pozostaje jeszcze sporo czasu. Nie znaczy to, że borówkowa branża w Polsce i na świecie śpi. Jakie są perspektywy dla borówki w roku 2019?
czytaj więcej
Borówki
2019-02-13 09:00
Tadżykistan – jest zainteresowanie uprawą borówki
Tadżyccy rolnicy są zainteresowani uprawą borówki wysokiej pod eksport do Rosji, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.