Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – wzrosną stawki dla zbieraczy owoców

Ukraina – wzrosną stawki dla zbieraczy owoców

owoce miękkie
  |   Źródło:
Ukraińscy producenci będą zmuszeni płacić więcej zbieraczy owoców jagodowych, zgodnie twierdzą ukraińscy eksperci, a pisze o tym portal east-fruit.com, odnosząc się do ukraińskojęzycznego portalu info.shuvar.com

Przez kilka lat z rzędu niedobory siły roboczej stanowiły poważne wyzwanie dla producentów owoców, w tym jagodowych w sezonie zbiorów, nie tylko na Ukrainie, ale w całej Europie. Według portalu Info-Shuvar problem ukraińskich rolników komplikuje odpływ siły roboczej do krajów UE, gdzie europejscy rolnicy oferują lepsze płace i lepsze warunki pracy. Jak rozwiązać ten problem ukraińskich rolników?

„Ukraińscy producenci będą zmuszeni płacić więcej zbieraczom owoców. W 2019 roku, według naszych informacji, rolnicy planują podnieść płace o co najmniej 20 procent. Jednocześnie oczywiście trzeba pracować nad produktywnością plantacji. To jedyna droga wyjścia z dość trudnej sytuacji na rynku pracowników sezonowych - powiedział Oleksandr Chorew, szef projektu APK-Inform: Warzywa i owoce, przemawiając na międzynarodowej konferencji Berry of Ukraine: Freezing and Fresh Market.

Z kolei Liliana Dmitrijewa - dyrektor szkółki owoców i jagód „Bruswiana”, uważa, że ​​nie wszyscy producenci mają możliwość podniesienia płac dla pracowników sezonowych.

„Ukraińscy producenci borówki są w stanie płacić dziś najwyższe ceny dla pracowników sezonowych. W przypadku innych jagodowych nawet niewielki wzrost wynagrodzenia jest możliwy tylko wtedy, gdy ceny sprzedaży wzrosną o 30procent, a nie wszyscy rolnicy mogą sobie na to pozwolić ”- stwierdziła Liliana Dmitrijewa.

Oleksandr Chorew zauważył, że w warunkach, w których produkcja rośnie szybciej niż konsumpcja, nie należy oczekiwać, że duże wydatki mogą zostać zrekompensowane przez zwiększenie ceny sprzedaży owoców.

„Koszt produkcji owoców jagodowych leży w gestii producentów, muszą oni pracować nad jego obniżeniem, a tym samym starać się produkować więcej owoców wysokiej jakości, które mogą być sprzedawane drożej” - powiedział Chorew.

Na Ukrainie sezon owoców jagodowych trwa już od kilku tygodni, ale jak dotąd na rynku obecne są tylko truskawki, dojrzewanie czereśni jest opóźnione z powodu zachmurzenia i deszczowej pogody. 21 maja 2019 roku truskawki od producentów z Zakarpacia oferowane były na lwowskim rynku hurtowym Szuwar w cenach 30 - 35 UAH/kg (1,03 - 1,2 EUR/kg, 4,40 – 5,13 zł/kg). Rok temu truskawka kosztowała tam ponad jedną trzecią taniej.

Podobne
Truskawki
2019-05-22 20:40
Truskawki relatywnie tanie
To dopiero początki sezonu krajowej truskawki, ale jeśli chodzi o hurtowe ceny truskawek deserowych, to już zdążyły one znacząco spaść.
czytaj więcej
Borówki
2019-05-21 13:54
Podaż borówki wysokiej z importu rośnie
Sezon krajowy coraz bliżej, a importowanej borówki trafia na nasz rynek coraz więcej. To nie jest dobra informacja dla polskich producentów.
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-20 09:00
Regionalny rynek truskawek i czereśni – 20. tydz. br.
Ceny truskawek są wysokie w Mołdawii, Polsce i Rosji, pisze portal east-fruit.com w swoim raporcie o rynku truskawek w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
2019-05-08 16:04
Producenci owoców jagodowych łączą siły (wideo)
Wzorem doświadczeń plantatorów borówki branża jagodowa łączy siły, by skuteczniej budować nawyk codziennej konsumpcji w sezonie zbiorów. Celem rozpoczynającej się kampanii polskich superowoców jest promocja współpracy przy kreowaniu popytu. - Jako branża mamy dla konsumentów szerszą ofertę, przez większą część roku. Z osobna każdy nasz sezon jest zbyt krótki by mówić w kategoriach budowania nawyków żywieniowych. Razem możemy próbować taki nawyk kreować - alarmują producenci.
czytaj więcej
2018-05-25 15:49
Borówka to polski superfood (wideo)
- Z dietetycznego punktu widzenia borówka nie ma słabych punktów. W mediach jest wiele informacji o jej walorach i stałej obecności w rankingach najzdrowszych owoców. Popularność i ilość sukcesów, w tym eksportowych, sprawia, że również jej produkcja postrzegana jest jako bezproblemowa. W czasie przygotowań do sezonu plantatorzy zwracają uwagę na to, że produkcja borówki jest bardzo wymagająca - informują przedstawiciele Fundacji Promocji Polskiej Borówki.
czytaj więcej
2018-05-14 15:37
Polska Borówka: Produkujemy borówkę ale i edukujemy, by ją jeść! (wideo)
- Jeżeli my produkujemy borówkę to też musimy nauczyć swoje dzieci i innych jeść ten owoc. Nie tylko go sprzedawać. Ograniczymy w ten sposób wiele ryzyk. Pokazanie naszych plantacji pokaże, że nie jest to borówka amerykańska, tylko borówka polska – wysoka – mówi Paweł Wawryszczuk, Polska Borówka.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.