Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 3415 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cytryny – na razie dość przeciętnie

Cytryny
  |   Źródło:
Ani za drogo, ani za tanio. Sytuacje cenową na hurtowym rynku cytryn z powodzeniem można nazwać przeciętną.

Polski hurtowy rynek importowanych cytryn jest pod względem cenowym rynkiem dość stabilnym, co wynika w ogromnej mierze ze specyfiki produkcji tych owoców, a w szczególności z faktu, że są tu zawsze jakiś alternatywne źródła dostaw. Przynajmniej jeśli chodzi o okres zimowo – wiosenny. W lecie, gdy na rynku dominuje cytryna argentyńska, bywa różnie. Pamiętamy choćby sezon 2016, gdy średnia cena w dużym hurcie wzrosła do 12 zł/kg.

Na rynku cytryn z Turcji i Hiszpanii jest jednak znacznie spokojniej. Poziomy cen w poszczególnych latach potrafią być dość odmienne, co wynika z wielkości zbiorów w danym sezonie, ale w trakcie samego okresu handlowego nie dochodzi do gwałtownych wahnięć i skoków cenowych. Trendy są tu dość przewidywalne.

Tak jest i w sezonie obecnym. Ceny cytryn sprowadzanych z Turcji i Hiszpanii w okresie marca i na początku kwietnia były relatywnie stabilne – zmiana względna była mniejsza niż 6 procent. Obecnie ceny w hurtowych ofertach importerów są w przedziale 3,80 – 4,50 zł/kg. Oznacza to, że ich poziom jest dość przeciętny, jak na te owoce. Ani nie za tanie (w kwietniu 2012 średnia wynosiła 3,20 zł/kg, w 2015 roku było to 3,90 zł/kg), ani nie za drogie (w 2016 roku było to 7,30 zł/kg). Jeśli sezon nadal będzie się rozwijał w sposób typowy, to możemy się spodziewać, iż ceny zaczną rosnąć w okolicach połowy maja, może na początku czerwca. Sądząc po dotychczasowych trendach, ten wzrost w końcówce sezonu nie powinien też być szczególnie gwałtowny.

Podobne
Cytryny
2019-03-25 14:05
Import cytryn w 2018 r.
Niewielki spadek wolumenu importu cytryn do Polski przy wzroście ich wartości. Analizujemy dane GUS za 2018 rok.
czytaj więcej
Cytryny
2019-03-12 18:31
Zmiany w handlu cytrynami
Hurtowy rynek cytryn wszedł właśnie w okres przełomu, chociaż jak na razie w cenach tego nie widać. Jaki to przełom?
czytaj więcej
Cytryny
2019-03-11 11:00
Hiszpania – nowy projekt dla sektora cytryn i grejpfrutów
Hiszpański sektor cytryn i grejpfrutów uruchamia nowy projekt, który ma go przygotować na wyzwania kolejnych lat, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cytryny
2019-03-05 12:00
Cytryny na razie stabilnie
Jak zmieniła się sytuacja na hurtowym rynku cytryn w drugiej połowie lutego? Czego można się spodziewać w handlu tymi owocami w kolejnych tygodniach?
czytaj więcej
Cytryny
2019-02-14 19:19
Cytryny znów potanieją?
Ceny cytryn pozostają znacząco niższe niż rok temu. Czy możliwy jest ich dalszy spadek?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.