Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2964 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia śnieg nie uszkodził sadów

źródło foto: east-fruit.com
  |   Źródło:
Duże opady śniegu w Mołdawii nie spowodowały uszkodzeń sadów w Mołdawii, pisze portal east-fruit.com.

Zarząd Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów „Moldova Fruct” przeprowadził selektywne badanie sadowników-członków organizacji, podczas którego okazało się, że nie odnotowano ani jednego przypadku uszkodzeń mechanicznych drzew owocowych w wyniku opadów śniegu w styczniu 2019 roku. Pisze o tym portal East-Fruit.

Agronomowie gospodarstw sadowniczych zauważają, że opady śniegu w kraju były nierównomiernie. W strefie północnej, gdzie skupia się około 90 procent wszystkich sadów jabłkowych (ponad 53 tys. hektarów), pokrywa śnieżna na powierzchni gleby nie przekracza 15 - 20 cm, przy czym praktycznie nie ma śniegu na drzewach. Opadom śniegu towarzyszył bowiem wiatr, który nie dopuścił do gromadzenia się śniegu na gałęziach i tworzenia się lodu w nocy, gdy temperatura spadała.

W centralnej i południowej strefie Mołdawii pokrywa śnieżna ma średnio więcej niż 25 cm grubości, ale tutaj także wieloletnie plantacje, takie jak owoce pestkowe i winnice, nie zostały dotknięte silnymi opadami. Istnieje tylko pewne ryzyko uszkodzenia pod ciężarem śniegu poszczególnych plantacji na nizinach. A także drzew w tych sadach, które jesienią były przeciążone owocami i na początku zimy nie zdążyły ostatecznie uformować młodych pędów. Dotyczy to głównie sadów śliwkowych.

Przedstawiciele Mołdova Fruct uważają, że śnieg, który spadł do tej pory, zapewni rezerwę wilgoci w glebie. Chociaż nowe sady do intensywnej produkcji w większości przypadków wyposażone w systemy nawadniające. Producenci przestają bowiem biernie czekać na to, co przyniesie pogoda, ale planują przyszłe zbiory - w tym poprzez organizację nawilżania/odżywiania plantacji.

Podobne
Jabłka
2019-01-07 09:00
Rosja zniosła cła na mołdawskie owoce, ale…
Rosja okresowo zniosła cła na owoce sprowadzane z Mołdawii, w tym jabłka. Jednak mołdawscy producenci i handlowcy, o czym pisze portal east-fruit.com, widzą w tej sytuacji nie tylko plusy.
czytaj więcej
Mołdawia: druga partia jabłek trafi na rynek ZEA
2018-12-22 10:00
Mołdawia: druga partia jabłek trafi na rynek ZEA
Mołdawia „testuje” rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako odbiorcy ich jabłek. Z informacji eksportera wynika, że rokowania są dobre.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-12-14 09:00
Mołdawia – stabilne ceny ziemniaków
Wbrew październikowym prognozom, ceny ziemniaków w Mołdawii nie wzrosły, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Mołdawia: jabłka topowym gatunkiem owoców
2018-12-06 12:08
Mołdawia: jabłka topowym gatunkiem owoców
Spośród wszystkich gatunków jabłek produkowanych w Mołdawii, zdecydowaną większość stanowią jabłka, a ten rok jest rekordowo wysoki.
czytaj więcej
Mołdawia eksportuje coraz więcej owoców jagodowych
2018-12-05 11:03
Mołdawia eksportuje coraz więcej owoców jagodowych
W 2018 roku produkcja owoców jagodowych w Mołdawii wzrosła o kilkanaście proc. W przypadku eksportu tych owoców wzrost był znacznie większy.
czytaj więcej
Mołdawia w tym sezonie wyeksportowała dużo więcej jabłek
2018-11-14 15:05
Mołdawia w tym sezonie wyeksportowała dużo więcej jabłek
W okresie od maja do października 2018 roku eksport jabłek z Mołdawii praktycznie podwoił się. O jakich wielkościach mowa?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.