Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Francja – rynek chce ładnych jabłek i gruszek

Francja – rynek chce ładnych jabłek i gruszek

Jabłka
  |   Źródło:
Francuski rynek jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o wygląd oferowanych tam jabłek i gruszek, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.

Grupa Superalp skupia 32 producentów jabłek i gruszek z rejonu francuskich Alp. Razem produkują 17 000 ton jabłek i 5 000 ton gruszek. Servane Jacquet jest kierowniczką sprzedaży tej grupy. Według niej rynek francuski jest coraz bardziej wymagający pod względem jakości estetycznej produktów.

„W tym roku rynek jabłek jest nieco dziwny, ponieważ zbiory w 2017 roku były pod silnym wpływem mrozu. Udało nam się ocalić tylko około 40 procent zbiorów. W 2018 roku wolumeny były nieco bliższe normalności. Trudność polega na tym, że nie mogliśmy obsługiwać większości naszych klientów przez jeden sezon. Zawsze jest trudno odzyskać początkowy poziom konsumpcji”, wyjaśnia Servane.

„Drugim wyzwaniem w tym roku jest to, że w naszym regionie mieliśmy bardzo zimną i wilgotną wiosnę w 2018 roku. Owoce było przez to dotknięte wieloma chorobami, a nie jest łatwo znaleźć zbyt lub przyzwoitą cenę za owoce, które nie mogą być sprzedawane w kategorii pierwszej. Staramy się je sprzedawać tak do przetwórstwa, jak i na rynku świeżym, ale jest to prawie możliwe ”

Przyzwoity sezon gruszkowy
Sytuacja gruszki jest zupełnie inna. „Mówiąc wizualnie, towar był znacznie bardziej satysfakcjonujący. Kończymy nasz sezon, który przebiegał całkiem dobrze, chociaż był stosunkowo zróżnicowany dla poszczególnych odmianh. Dla odmian Louise Bonne i Konferencja rynek był bardzo konkurencyjny. Najbardziej ucierpiały małe kalibry. Jeśli chodzi o odmiany typu Williams lub Comice, sprzedaż była łatwiejsza a popyt bardziej regularny. Jeśli chodzi o kalibry, w tym roku byliśmy dość zadowoleni - dodaje Servane.

Superalp niedawno rozpoczął dwa innowacyjne projekty gruszkowe. „Zaczęliśmy sadzić 50 hektarów QTee, które będziemy sprzedawać we Francji. Będziemy również uprawiać i sprzedawać odmianę FRED. ”Niektórzy producenci spółdzielni zwracają się ku produkcji ekologicznej. „W 2021 roku prawie 15 procent naszej produkcji będzie ekologiczne”.

Jeśli chodzi o jabłka, Superalp koncentruje się na odmianie Golden. „W przypadku Goldena mamy specyfikacje Red Label i PGI (Alpe d’Haute Durance)”. Równocześnie spółdzielnia oferuje odmiany jabłek Gala, Canada Gris, Chanteclair i Fuji. 75 procent owoców Superalp sprzedawanych jest na rynku francuskim. Pozostałe 25 procent jest eksportowane do innych krajów europejskich.

Podobne
Jabłka
2019-04-17 11:00
Jabłonie – szkody przymrozkowi miejscami dość znaczne
Ostatnia noc przyniosła łagodniejszą pogodę, ale ta z poniedziałku na wtorek miejscami była naprawdę mroźna. Jak to wpłynęło na jabłonie?
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-16 10:00
Rosja – wyższy import jabłek
Pomimo rekordowych zbiorów własnych Rosja nadal zwiększa import jabłek, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-15 09:00
Przegląd regionalnego rynku jabłek – 15. tydz. br.
W minionym tygodniu to odmiana Golden Delicious była liderem wzrostu cen w wielu krajach monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-12 18:51
Jakie zbiory jabłek w 2019?
Na dokładniejsze rozważania jest jeszcze zbyt wcześnie, ale pewne czynniki mające wpływ na wielkość tegorocznych zbiorów jabłek już się uwidaczniają.
czytaj więcej
Gruszki
2019-04-09 14:00
Są jeszcze polskie gruszki
Na rynku gruszek dominacja importu jest już niemal stuprocentowa. Niemal, bo polskie gruszki jeszcze się pokazują.
czytaj więcej
Gruszki
2019-04-02 14:00
WAPA: zapas gruszek – marzec br.
WAPA opublikowała informacje o wielkości zapasów gruszek według stanu na pierwszego marca br. Jak kształtują się one w UE i w Polsce?
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-25 00:00
Globalny rynek gruszek
Jak kształtuje się sytuacja na rynku gruszek w ujęciu globalnym? Pisze o tym portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-18 13:22
Import gruszek w 2018 r.
Niższy import gruszek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS w 2018 roku.
czytaj więcej
Gruszki
2019-03-15 13:50
Eksport gruszek w 2018 r.
Wyższy wolumen, jednak przy równoczesnym spadku wartości – tak zmienił się eksport gruszek w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.