Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 4226 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Gruszki  »  Koniec eksportu gruszek?

Koniec eksportu gruszek?

Konferencja i Lukasówska
  |   Źródło:
Podaż gruszek jest zbyt mała by firmy eksportowe mogły prowadzić handel nimi na większą skalę. Wiele do życzenia pozostawia także jakość owoców dostępnych na rynku.

Gruszki znikają z rynku. Więksi producenci i grupy producenckie „chomikują” owoce na późniejszy czas z nadzieją, że ze względu na niewielkie zbiory gruszek w Belgii i Holandii polski towar zimą osiągnie wysokie ceny. Mniejsi producenci handlują gruszkami już tylko na giełdach, bo nie dość, że mają ich zbyt mało by sprzedać je na eksport, to w dodatku jakościowo nie nadają się one na handel z Rosją. Gruszki są bowiem zbyt przejrzałe – żółte i za mało jędrne (twarde).

Większość firm eksportowych z tego względu zrezygnowała z eksportu gruszek, choć rosyjscy odbiorcy wciąż interesują się tymi owocami. Eksporterzy nie mają możliwości nawet reeksportować gruszek holenderskich czy belgijskich (co przeszło przez myśl niektórym), bo ze względu na niskie zbiory, gruszki osiągają tam astronomiczne ceny.

Można więc powiedzieć, że eksport gruszek z Polski na większą skalę skończył się. Do Rosji będą teraz trafiać tylko owoce od grup producenckich będących bezpośrednimi eksporterami owoców.

Skup gruszek przestał być praktycznie prowadzony. Nieliczne firmy próbują kupić jeszcze owoce dając do 2,30 zł/kg za Konferencję i do 2,00 - 2,10 zł/kg za Lukasówkę. Owoce drobniejszych sadowników trafiają obecnie już tylko na giełdy, gdzie ceny wahają się w granicach 30,00 – 70,00 zł za skrzynkę. Wszystko zależy od rejonu Polski, odmiany i kalibru gruszek.

Podobne
Gruszki
2012-10-30 08:37
Ukraina eksportuje gruszki do Rosji
W okresie lipiec–sierpień Ukraina wyeksportowała do Rosji 265 tys. ton, czyli o 2 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.
czytaj więcej
Gruszki
2012-10-25 12:32
Sytuacja w handlu gruszkami bez zmian
Eksport gruszek podobnie jak eksport jabłek nieco osłabł. Na handel tym gatunkiem rzutuje też jakość owoców, a z nią w ostatnim czasie nie jest najlepiej.
czytaj więcej
Gruszki Komisówka
2012-10-18 20:21
Holandia: wysokie ceny gruszek odmiany Komisówka
Niskie plony gruszek połączone z wysokim popytem na nie, wpływają na wysokość cen.
czytaj więcej
Rosja: spadek importu gruszek w okresie letnim
2012-10-18 10:00
Rosja: spadek importu gruszek w okresie letnim
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy sezonu 2012/13 Rosja zaimportowała 34,5 tys.ton gruszek, czyli prawie o 22 proc. mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
czytaj więcej
Gruszki Konferencja
2012-10-17 20:41
Handel gruszkami trwa
Od pewnego czasu eksporterzy narzekają na jakość gruszek. Coraz trudniej kupić większe partie owoców dobrych jakościowo, dlatego wiele firm w październiku zrezygnowało z eksportu tych owoców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.