Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 16 września 2019. Od wczoraj dodano 2848 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Spokojnie w handlu gruszkami

Spokojnie w handlu gruszkami

Gruszki
  |   Źródło:
Ostatni miesiąc nie przyniósł radykalnych zmian w sytuacji cenowej na polskim hurtowym rynku gruszek.

Luty minął dość spokojnie jeśli chodzi o zmiany cenowe na polskim hurtowym rynku gruszek. Wiadomo, że im bliżej końca sezonu, tym udział gruszek polskich w tym handlu jest mniejszy, a dominacja importu – zwłaszcza w dużym hurcie, większa.

Nie znaczy to jednak, że w omawianym okresie nic ciekawego się na rynku gruszek nie działo. Zwłaszcza, że mamy o tyle nietypowy sezon, że zapasy tych owoców były znacząco większe od średniej, a zwłaszcza od stanów z analogicznych okresów sezonu poprzedniego.

Ten fakt ma takie przełożenie na sytuację rynkową, że na początku marca wciąż jeszcze były zapasy polskich gruszek, którymi można było handlować, chociaż ilościowo nie było one już duże. Ale rok temu handel zakończył się już w lutym. Przypomnijmy, że wedle szacunków WAPA, polski rynek wchodził w luty 2018 roku z zapasem zaledwie 1000 ton gruszek, Konferencja, a w lutym 2019 roku było to aż 8000 ton. Przy czym z danych tej organizacji wynika, że w styczniu polskie gruszki dobrze się sprzedawały, bo z magazynu ubyło ich aż 12,4 tys. ton.

Wygląda więc na to, że w marcu sezon na polską gruszkę w handlu hurtowym na większą skalę zostanie zakończony. I co ciekawe, dojdzie do niego raczej bez wielkich zmian cenowych. Na razie bowiem ceny w dużym hurcie między lutym a chwilą obecną wzrosły zaledwie o 3,2 procent i wynoszą 2,80 – 3,60 zł/kg.

Jeśli chodzi o ceny gruszek z importu, to pozostają one stabilne od około 20 lutego. W dużym hurcie dla Konferencji jest to 4,00 – 4,70 zł/kg. To, przypomnijmy, o 18 procent mniej niż przed rokiem.

Podobne
Gruszki
2019-03-04 13:18
WAPA: zapas gruszek – luty br.
WAPA opublikowała informacje o wielkości zapasów gruszek według stanu na pierwszego lutego br. Jak kształtują się one w UE i w Polsce?
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-14 10:00
Prognoza produkcji jabłek i gruszek na południowej półkuli
WAPA opublikowała prognozę produkcji jabłek na południowej półkuli, o czym pisze portal www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Gruszki
2019-02-07 17:39
Krajowe gruszki – głównie na giełdach
Podaż krajowych gruszek jest znacznie większa niż rok temu, ale nie we wszystkich kanałach dystrybucyjnych to widać.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.