Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 20 października 2019. Od wczoraj dodano 1844 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Zimno, ale czy to problem?

Zimno, ale czy to problem?

  |   Źródło:
Sadownicy martwią się pogodą, która tej zimy jest skrajnie różna – od typowo zimowej do późno wiosennej. Czy zaszkodzi to drzewom?

Mamy dopiero początek lutego i mróz nie powinien stanowić większego problemu dla roślin sadowniczych. Nie jest to jednak tak oczywiste, zwłaszcza, że rośliny są zdezorientowane różnicami temperatur zachodzącymi po sobie w niedługim czasie, sięgającymi 20 – 25 st. C. Jeszcze w pierwszej dekadzie stycznia temperatury sięgały bowiem kilkunastu stopni na plusie, dziś nocami temperatury spadają miejscami do – 20 st. C, tak jak na przykład na podkarpaciu, gdzie lokalnie notowano ostatniej nocy temperatury poniżej -20 st. C.

Sadownicy martwią się, że te anomalia pogodowe i skrajne temperatury mogą niekorzystnie odbić się na kondycję drzew i plonowanie w nadchodzącym sezonie. W normalnym sezonie, kiedy mamy grubą warstwę śniegu, a niskie temperatury stanowią długotrwały standard o tej porze roku, rośliny nie powinny mieć problemów z przezimowaniem. W tym jednak roku, kiedy to amplituda temperatur sięga ponad 30 st. C nie jest to tak oczywiste. Tym bardziej, że dziś jeszcze ma być bardzo zimno, a później ma nastąpić kolejny gwałtowany wzrost temperatur. Pąki już po styczniowych „upałach” były dość nabrzmiałe, kolejne duże ocieplenie może w ogóle rozpocząć wegetację. Sadownicy uważają, że te wahania są groźniejsze niż same mrozy.

 

 

Słowa kluczowe: pogoda, mrozy, zima, temperatura

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.