Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 luty 2020. Od wczoraj dodano 1938 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Argentyna: wyższy eksport jabłek i gruszek

Jabłka odmiany Gala
  |   Źródło:
W pierwszym półroczu bieżącego roku Argentyna odnotowała znaczący wzrost eksportu zarówno jabłek jak i gruszek względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

Tym samym krok po kroku argentyńscy eksporterzy zaczęli odrabiać straty jakie ponieśli w minionym roku, który był od ponad dekady najgorszym rokiem w eksporcie jabłek i gruszek w tym kraju. W okresie od początku stycznia do końca czerwca br. Argentyńczycy wyeksportowali łącznie 129,0 tys. ton jabłek – czyli o ponad 18 proc. więcej wobec analogicznego okresu przed rokiem. Dla porównania w pierwszym półroczu 2012 odnotowano aż 41 proc. spadek wobec roku 2011 w wysyłce owoców tego gatunku.

W przypadku gruszek, wysłano ich w sumie 390,0 tys. ton w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku, odnotowując tym samym ok. 16 proc. wzrost sprzedaży wobec 337,0 tys. ton wysłanych rok wcześniej.

Ponadto w bieżącym roku jabłka odnotowują bardzo wysokie ceny eksportowe – za 1 tonę w pierwszym półroczu trzeba było zapłacić średnio 925 USD – to o 6 proc. więcej niż w roku 2012, ale aż o 200 proc. więcej niż na przykład w roku 2005 kiedy to średnia cena eksportowa argentyńskich jabłek wahała się w granicach 464 USD. W przypadku eksportowanych gruszek – średnia tegoroczna cena to 916 USD (czyli o około 3,5 proc. więcej niż przed rokiem) i o 86 proc. więcej niż przed siedmioma laty.

Zdaniem analityków tak znaczący wzrost cen w ostatnich latach to wynik zdecydowanie większego zainteresowania argentyńskimi owocami ze strony rynków azjatyckich oraz niewielkiego spadku globalnej produkcji w przypadku jabłek.

Największym importerem argentyńskich jabłek jest Rosja, a w bieżącym roku owoce te sprzedawane były w tym kierunku średnio po około 876 USD. Najdrożej jabłka z Argentyny wysyłane były do Francji – 1240 USD, do Brazylii po 1047 USD a do Zjednoczonych Emiratów Arabskich po 1012 USD. W przypadku gruszek ich największy importer – Brazylia importowała je średnio po 982 USD, przy czym nie była to najwyższa cen eksportowa dla tych owoców – do Meksyku były one wysyłane średnio po 1320 USD.

 

Podobne
Borówka amerykańska
2013-09-24 10:07
Argentyna: mróz zmniejszył produkcję borówek
Nie tylko producenci cytrusów mają problemy związane z mrozami jakie przeszły w sierpniu nad Argentyną. Producenci borówek też liczą straty.
czytaj więcej
Cytryna
2013-09-06 19:59
Skrócenie sezonu cytrusowego w Argentynie
Nad Argentyną przeszły mrozy uszkadzając niezebrane jeszcze owoce cytrusowe i przedwcześnie skracając sezon.
czytaj więcej
Czosnek
2013-09-05 15:30
Argentyna – mniej czosnku w San Juan
W tym sezonie zbiry czosnku w argentyńskiej prowincji San Juan będą znacznie niższe od tych z poprzednich lat.
czytaj więcej
Gruszka
2013-08-23 10:22
Argentyna: eksport jabłek i gruszek w 2012 r.
Produkcja jabłek i gruszek w Argentynie rośnie. Tym samym zwiększa się także handel tymi owocami na światowych rynkach. Największym odbiorcą zarówno jabłek, jak i gruszek pozostaje Brazylia, jednak i inne kraje interesują się argentyńskimi owocami.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.