Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Tu jesteś:  »   »   »  Bośnia i Hercegowina wygrywa w handlu jabłkami z Unią?

Bośnia i Hercegowina wygrywa w handlu jabłkami z Unią?

  |   Źródło:
Sadownicy z Bośni i Hercegowiny cieszą się ze zniesienia embargo na bośniackie jabłka. Twierdzą, że przed sezonem z wysoką produkcją, to najlepszy moment.

Zniesienie rosyjskiego zakazu importu bośniackich jabłek nadchodzi w najlepszym możliwym momencie, ponieważ producenci tego gatunku stoją przed rekordowym pod względem produkcyjnym sezonem.

Federacja Rosyjska zniosła zakaz handlu jabłkami w zeszłym miesiącu, a zostało ono nałożone w styczniu 2018 roku po tym, jak Rosjanie stwierdzili, że jabłka, które otrzymywali z Bośni, pochodzą w rzeczywistości z Polski. Po raz drugi w ostatnich latach podejrzenia o reeksport skomplikowały eksport jabłek do Rosji. Serbski polityk, Sarovic przemawiając na spotkaniu producentów w Gradiskach w środę, powiedział, że wszystkie procedury muszą być przestrzegane, aby utrzymać rosyjski rynek i uniknąć podobnych sytuacji. Powiedział także, że już około 400 ton jabłek różnych odmian, o wartości 100 milionów BAM, jest już w drodze do Rosji. Producenci w Gradiskach zwrócili się do Ministra o dostarczenie im wymaganych zaświadczeń niezbędnych do eksportu, zamiast przekazywania ich w biurach Izby Handlu Zagranicznego, bo przez to procedura przeciąga się w czasie, a jabłka są produktem łatwo psującym się.

Ten rok jest szczególnie dobry, zdaniem producentów. Oczekują oni także, że ponadprzeciętna produkcja będzie kontynuowana z wyższymi dotacjami.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.