Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 4226 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – drożej za jabłka

Jabłka
  |   Źródło:
Od początku 2019 roku wzrosły ceny mołdawskich jabłek przeznaczonych do eksportu na rynek rosyjski, ale zwyżka nie była duża. Pisze o tym portal east-fruit.com.

Przedstawiciele dużych mołdawskich firm eksportowych zauważają, że w pierwszej połowie stycznia cena wysokiej jakości jabłek eksportowanych, przeznaczonych na rosyjski rynek, wzrosła średnio do 5 lejów/kg (0,35 USD/kg; 1,10 zł/kg). W grudniu ceny takich jabłek nie przekraczały 4,5 leja/kg (0,31 /kg; 0,99 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Wzrost cen w eksporcie do Rosji wynikał przede wszystkim z sezonowych korekt rynkowych. Obejmują one płynny wzrost popytu konsumpcyjnego na jabłka po głównych zimowych feriach, a także ochłodzenie, bo i pogoda ma wpływ na popyt na jabłka w Rosji. Co więcej, według handlowców, tej zimy ochłodzenie przychodzi stopniowo, co „wygładza” potencjalne (możliwe z gwałtownym spadkiem temperatury) duże wahania cen.

Jednak w przyszłym tygodniu prognozy pogody przewidują wzrost mrozów w europejskiej części Rosji, co może pociągać za sobą problemy logistyczne w procesie dostarczania świeżych owoców rosyjskim miastom (a to w bardziej znaczący sposób może przełożyć się na ceny – przyp. red. freshmarket.pl).

Obecnie większość dostaw jabłek z Mołdawii do rosyjskich odbiorców odbywa się na podstawie umów zawartych w ubiegłym roku. Wbrew oczekiwaniom nie zaobserwowano jeszcze gwałtownego napływu mołdawskich owoców na rosyjski rynek z powodu zniesienia ceł. Prawdopodobnie w kontekście tego czynnika eksport świeżych owoców znacznie wzrośnie w lutym. Mianowicie, do 20 tego miesiąca, kiedy rząd Federacji Rosyjskiej będzie musiał podjąć decyzję o przedłużeniu lub nieprzedłużeniu okresu przywozu niektórych produktów rolnych i żywnościowych z Mołdawii w trybie bezcłowym.

Podobne
Jabłka
2019-01-22 09:00
Fuji – najbardziej popularne jabłko w regionie
Fuji pozostaje najbardziej popularnym jabłkiem, jeśli chodzi o eksport, w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z przeglądu rynku jabłek zaprezentowanego przez portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-21 09:00
Ukraina – czy jabłka na wiosnę podrożeją?
Nad kwestią wzrostu cen ukraińskich jabłek na wiosnę zastanawiają się analitycy portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
2019-01-17 15:43
Importerzy z Azji coraz częściej poszukują jabłek z Polski
Rynek jabłek powoli ulega poprawie - po niskich cenach, jakie miały miejsce w minionym roku. Chociaż nie wszystkie problemy sadowników zostały rozwiązane, to jednak ceny owoców idą w górę a jakość zbiorów jest wciąż na wysokim poziomie. Azja wydaje się być bardzo zainteresowana owocami z Polski - informuje Freshplaza. Jan Nowakowski, menedżer firmy Genesis Fresh, jest zdania, że Polska wciąż jest bardzo silnym graczem na rynku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-16 13:00
Jabłka – import w sezonie nadprodukcji
Zbiory jabłek w 2018 roku były w Polsce rekordowo wysokie. A mimo to do naszego kraju wciąż trafia jabłko importowane.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-15 08:00
Przegląd rynku jabłek
Wygrywają ci, którzy eksportują, pisze east-fruit.com w swoim przeglądzie rynku jabłek w drugim tygodniu stycznia.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-14 10:00
Rosja – ożywienie na rynku jabłek
Ożywienie rynku jabłek w Federacji Rosyjskiej. Popyt rośnie na owoce wszystkich odmian i dowolnej jakości, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.